Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Dzika sprawa. Czy myśliwi powiatu tomaszowskiego mają wątpliwości?

Obecnie na terenie całego kraju trwa odstrzał dzików. Według rozporządzenia wojewody łódzkiego wydanego 31 grudnia 2018 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na terenie niektórych obwodów łowieckich zlokalizowanych na obszarze województwa łódzkiego wynika, że na terenie powiatu tomaszowskiego w obwodach łowieckich nr 142, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 174, 194, 197, 198, 199, 200, 201 i 203 zostanie odstrzelonych łącznie 20 sztuk dzików w terminie do 28 lutego 2019 r.

Tu rozporządzenie w całości

Koła łowieckie muszą realizować dwa rodzaje planów łowieckich. Roczne przygotowują wraz z nadleśnictwami. Wieloletnie przygotowywane są raz na 10 lat. Obecnie obowiązuje plan na lata 2018–2027.

Poprosiliśmy o odpowiedz na kilka pytań dotyczących odstrzałów dzików, myśliwego (prosi o anonimowość, imię i nazwisko jest znane redakcji), który od ponad 30 lat działa w kole myśliwskim na terenie powiatu tomaszowskiego. Oficjalnie od myśliwych oczekuje się redukcji populacji do takiego stopnia, by zagęszczenie dzików w całym kraju wyniosło 0,1 dzika na km kw. Na terenie kraju trwa zbiorowe polowanie na dziki. W Polsce mnożą się protesty, a wśród myśliwych, czy mają wątpliwości?

– Ile dzików żyje w lasach na terenie powiatu tomaszowskiego? 
Ilość dzików w powiecie (w kołach łowieckich) zależy od pojemności łowisk tzn obszar niezbędny do przeżycia zwierzyny. Określa się ilość  i strukturę dzika w łowisku i w ten sposób określa się plan łowiecki na dany rok.

– Ile dzików trzeba odstrzelić?
– W  pierwszej kolejności należy doprowadzić strukturę stada podstawowego do warunków jakie panują w łowisku, jeżeli te ilości będą odbiegały od możliwości wyżywienia łowiska należy strukturalnie obniżyć ilość pogłowia do możliwości łowiska.

– Czy to bezmyślny odstrzał?
Jeżeli obniżamy pogłowie dzika mając na uwadze redukcje loch (dorosłych) nie bacząc na strukturę stada podstawowego jest to bezmyślne działanie  niezgodne z zasadami hodowli oraz selekcji gatunkowej i osobniczej dzika.

– Czy depopulacja dzika, zatrzyma ASF (Afrykański pomór świń)?
Populacja dzika nie ma nic wspólnego z rozwojem ASF na obszarze Polski. Elementami, które rozprzestrzeniają tę chorobę są ludzie.  Brak reakcji na znalezione zamrożone zarażone osobniki  w workach foliowych przy drogach i w miejscach gdzie nigdy dziki nie występują np. na bagnach. Niska świadomość ludzi, którzy znajdują padłe osobniki (wniosek mieszkanki o zagrożeniu zachorowaniem krów podczas wypasu na łące). Brak reakcji służb sanitarno-epidemiologicznych na przypadki znalezienia padłych osobników (brak informacji dla społeczeństwa lokalnego).

Co ciekawe, nikt tak naprawdę nie wie, ile w Polsce może żyć dzików. Na początku zeszłego roku nadleśnictwa oszacowały ich liczbę na 239 tysięcy. Wiadomo jednak, że te dane nijak się nie mają do rzeczywistości, bo w minionym sezonie łowieckim myśliwi zastrzelili ponad 320 tysięcy dzików.

Zatem czym zeszłoroczny odstrzał różnił się od obecnego?

Mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami (zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2019/100 z dnia 22 stycznia 2019 r.

ASF w Polsce – mapa, obszary objęte restrykcjami, ogniska, przypadki

Zobacz na mapie przypadki ASF w Polsce

Zdjęcie główne przedstawia paradę kół łowieckich podczas Hubertusa Myśliwskiego 2017 r.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook