Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Echa Zagłady

Jedną z wielu osób, które Lutek Orenbach – młody twórca amatorskiego teatru, wspominał w swoich listach pisanych z tomaszowskiego getta, była „dziewczynka z Gdańska”. Przybyła ona wraz ze swoją rodziną do Tomaszowa Mazowieckiego w lutym 1940 roku. Miała wówczas siedemnaście lat, jej brat Beniamin dwanaście. W getcie Mira angażowała się przede wszystkim w działalność syjonistyczną, ale bardzo bliski był jej również gettowy teatr. Uczęszczała na wszystkie spektakle prezentowane przez Lutka. Znała jego dziewczynę Edith, do której słał swoje listy i włączała się w ich wojenną korespondencję.

Mira Ryczke, o której mowa, przebywała w tomaszowskim getcie ze swoimi rodzicami, bratem, wujostwem oraz dziadkami aż do jego przekształcenia w tak zwane „małe getto”. W 1943 roku trafiła do obozu pracy przymusowej w Bliżynie, a stamtąd do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Koniec wojny zastał ją w Bergen-Belsen, tam poznała swojego przyszłego męża Maksa Kimmelmana, z którym emigrowała do Stanów Zjednoczonych.

Wiele lat po wojnie Mira opublikowała książkę „Echoes from the Holocaust. A Memoir”, w której wspominała lata okupacji oraz wszystkich zmarłych bliskich jej sercu. Istotne miejsce w jej opowieściach zajął Tomaszów Mazowiecki, gdzie po raz ostatni mieszkała ze swoją najbliższą rodziną. 

Wybrane fragmenty książki wkrótce trafią do rąk polskich czytelników. Ich tłumaczenie i publikacja, przygotowywane przez Fundację Pasaże Pamięci, są możliwe dzięki zgodzie udzielonej przez wydawcę książki The University of Tennessee Press/Knoxville. Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny.

Zdjęcie Miry Ryczke-Kimmelman pochodzi ze strony KnoxNews:

https://eu.knoxnews.com/story/life/2019/04/18/mira-kimmelman-oak-ridge-holocaust-survivor-dies/3507033002/

 materiał nadesłany

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook