W sobotę, 21 lipca w smardzewickich ogrodach przy pięknych okolicznościach pogodowych odbył się festyn pn „U św. Anny”. Święta Anna jest patronką pobliskiej parafii ojców Franciszkanów, dlatego co roku wydarzenie to ma miejsce w terminie bliskim z odpustem parafialnym. Wydarzenie na które co roku czekają wszyscy zostało zorganizowane przez sołtysa Smardzewic Mariana Tomasika z Radą Sołecką, Gminę Tomaszów Mazowiecki, Koło Gospodyń Wiejskich w Smardzewicach, OSP w Smardzewicach oraz Samorząd Województwa Łódzkiego, który współfinansuje wydarzenie. O pozyskane środków z budżetu Samorządu Wojewódzkiego aplikowała Maria Robak Inspektor d.s Kultury i Promocji w Gminie Tomaszów Mazowiecki
Wszystkich przybyłych do smardzewickich ogrodów przywitali Jolanta Zabłocka dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Smardzewicach i Marian Tomasik sołtys Smardzewic.
Podczas festynu wręczono wyróżnienia „Honorowy Obywatel Smardzewic”. To szczególne wyróżnienie i wyraz uznania dla osób, które nie są mieszkańcami Smardzewic, ale swoją pracą i działalnością przyczyniają się do rozwoju miejscowości wzbogacając jej dorobek w różnych dziedzinach. Pomysłodawcą przyznawania tego tytułu jest Jan Mękarski, który jest także fundatorem obrazów wręczanych osobom utytułowanym. Tytuł „Honorowego Obywatela Smardzewic” w roku 2018 otrzymują: Starszy Brygadier Krzysztof Iskierka oraz Michał Klatka.
Osoby uhonorowane zaszczytnym tytułem otrzymały pamiątkowe repliki obrazu św. Anny Samotrzeć z pierwszej połowy XVII wieku, umieszczonego w ołtarzu głównym kościoła w Smardzewicach.
Podczas festynu na scenie wystąpili m.in. Orkiestra Dęta działająca przy OSP w Smardzewicach, którą od lat kieruje kapelmistrz Wiesław Iskra, Zespół Pieśni i Tańca Smardzewianie, który istnieje od 1964 roku, podziwiany jest za repertuar i kunszt artystyczny. W stałym repertuarze zespołu znajdują się piosenki ludowe, kościelne, patriotyczne, kolędy, pastorałki oraz monologi i obrzędy regionu opoczyńskiego. Przez ponad pół wieku swojej działalności za swoje występy otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień do których w tym roku dopisał II wysokie miejsce na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty kłos” Euro-Folklor w Zebrzydowicach. Zespół cały czas powiększa swój skład. Obecnie liczy ponad 30 osób, a przygrywa mu kapela w składzie: Krzysztof Turała – akordeon, Andrzej Rożej – skrzypce, Patryk Łaszewski – bębenek, Krzysztof Turała jest kierownikiem muzycznym zespołu. Nowym choreografem zespołu jest Aleksandra Grad, a kierownikiem zespołu Helena Plichta.
Po raz pierwszy na scenie wystąpił Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Mali Smardzewianie, do którego nabór będzie prowadzony tuż po wakacjach.
Występ Zuzanny Nojek z Karolinowa i Anny Żyłki ze Smardzewic, młodych, utalentowanych kobiet, które za swoje wokalne talenty zostały nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami, wystąpił ponadto zespół „Cantare” z Wolborza. Żeński Zespół Wokalny, który powstał 1 marca 2012 r. i działa w Wolborskim Centrum Kultury. Repertuar zespołu wokalnego „CANTARE” to głównie przeboje polskiej muzyki rozrywkowej popowej z lat 1950 – 2000, poezji śpiewanej, oraz kolędy i pastorałki. Instruktorem zespołu jest Pan Łęczycki, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. S. Moniuszki w Łodzi. Podczas sobotniego święta z zespołem wystąpił Andrzej Wejman.
Rodzinna Kapela Haliny Biniek również wystąpiła na scenie, w składzie Halina Biniek, Kamila Biniek – Kaczorowska oraz Radosław Biniek. Radosław Biniek – gra na harmonii polskiej, absolwent szkoły muzycznej I stopnia w klasie akordeonu. Od początku lat 90. związany z kapelą ZPiT „Tramblanka”, gdzie uczył się oberków m.in. od Mariana Popeckiego, nieżyjącego już znakomitego skrzypka ludowego z Opoczna. Ma na swoim koncie wiele sukcesów indywidualnych, (m.in. I miejsce na IV Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym w Dąbrowie Górniczej, 2011 r). W roku 2013 był finalistą konkursu „Stara Tradycja”.
Podczas świętowania głos zabrał Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki, którego wystąpienie umieściliśmy w poniższym materiale filmowym.
Liczne przybycie smardzewiczan na festyn świadczy o jego wieloletniej bardzo dobrej organizacji i gościnności organizatorów z miejscem zabaw dla dzieci oraz wspólnym biesiadowaniem i zabawa taneczną festyn przy zespole „Odnowa” trwał do późnych godzin nocnych.