Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«maj 2024 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

I po smogu, i po problemie

Stan powietrza w mieście z początku tego tygodnia uświadomił wielu tomaszowianom, że żyją w wyjątkowo niezdrowej atmosferze. Zaczęło się ściąganie aplikacji i szukanie informacji o tym, czym oddychamy. Okazało się przy tym, że miejskie i powiatowe służby nie są zainteresowane przekazywaniem nam rzetelnej informacji na temat stanu czystości powietrza, którym oddychamy.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska monitoruje stan powietrza w całym kraju za pomocą stacji automatycznych i manualnych. W naszym województwie stacji automatycznych, które na bieżąco prowadzą pomiary i przesyłają dane jest dziesięć. Najbliższa w Piotrkowie Tryb.

Stacji manualnych jest 16. Jedna z nich znajduje się w naszym mieście przy ul. św. Antoniego 43/54. Dane z z tej stacji zbierane są każdego dnia, ale wyniki pomiarów manualnych publikowane są z około miesięcznym opóźnieniem, po przeprowadzeniu analiz w laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W dodatku „nasza” stacja obsługiwana przez WIOŚ mierzy tylko jeden parametr – zawartość pyłu drobnego PM10.

W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

  • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)

  • poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)

  • poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy)

Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.

Poziom informowania – 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.

Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu, szczególnie osoby chore.

O tym, jak bardzo przekroczone zostały normy P10 w tomaszowskim powietrzu w ostatnich dniach będziemy mogli się więc dowiedzieć dopiero za ok. trzy tygodnie, wchodząc na stronę WIOŚ w Łodzi. Wykres, który publikujemy jest raportem z grudnia ubiegłego roku.

Skoro służby samorządowe miasta i powiatu nie widzą potrzeby informowania nas mieszkańców o stanie powietrza, to FORMAT3A zobowiązuje się, że raz w miesiącu publikować będziemy dostępne dane.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook