
Tomaszów Mazowiecki został oceniony pozytywnie i pozyskał w ramach funduszy norweskich około 16 milionów złoty
Marcin Witko prezydent Tomaszowa Mazowieckiego
14 stycznia w sali urzędu miasta odbyła się konferencja poświęcona realizacji projektu: Tomaszów Mazowiecki – Arena Pozytywnej Energii: wzmacnianie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego. Projekt na który składają się zadania miękkie jak i twarde zostanie zrealizowany z funduszy norweskich.
Prezydent podkreślał, że w ramach funduszy tak naprawdę najwięcej skorzystają mieszkańcy, aspekt społeczny udziału mieszkańców w zarządzaniu miastem jest niezwykle istotny i ważny.
Duża część pieniędzy zostanie skierowane na takie zadania, które ułatwią mieszkańcom codzienne życie. Dzięki nim będziemy mogli sfinansować dalszą cyfryzację dla mieszkańców ale też będziemy mogli likwidować barierę dla słabszych mieszkańców.
Marcin Witko prezydent miasta
W przygotowanie projektu aktywnie włączyli się mieszkańcy naszego miasta poprzez udział w badaniach ankietowych, warsztatach, wywiadach, spotkaniach, konsultacjach.
Pierwszym najważniejszym elementem będzie otworzenie muszli koncertowej – miejsca, które jest bardzo charakterystyczne, ale musiało zostać wyburzone. Chcemy, by mieszkańcy mogli korzystać z tego miejsca. Kolejnym punktem będzie poprawienie infrastruktury, mowa to o nowym oświetleniu, poprawie ciągów pieszych, ławeczkach i oczywiście pielęgnacji zieleni. Mamy do czynienia z parkiem zabytkowym.
Adam Koziełek, dyrektor Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Klimatu w tomaszowskim magistracie
Projekt zakłada podniesienie standardów zarządzania w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim i jednostkach podległych.
Opracowanie i wdrożenie lokalnego programu rozwoju przedsiębiorczości AKTYWNI GOSPODARCZO.
Opracowanie dokumentu „Standardy komunikacji i partycypacji społecznej.
Udrożnienie kajakowego szlaku turystycznego na rzece Pilicy na odcinku Zalew Sulejowski – Tomaszowska Przystań nad Pilicą.
Wytyczenie pieszo – rowerowego szlaku turystycznego na odcinku Skansen Rzeki Pilicy – Zalew Sulejowski.
Obejmuje odtworzenie walorów środowiskowych, architektonicznych i historycznych Parku Miejskiego „Solidarność” i parku przypałacowego – „Hrabski Ogród”.
Fundusze norweskie to też „Programu wsparcia seniorów „TOMASZÓW DLA SENIORÓW”, oraz wdrożenie działań prozdrowotnych dla najstarszych mieszkańców miasta.
Prezydent Marcin Witko przyznał, że pozyskanie pieniędzy z funduszy norweskich było bardzo trudne, ale dzięki wspólnej ciężkiej pracy udało się i Tomaszów znalazł się w niewielkim gronie wybranych miast.
Partnerami projektu są: gmina Tomaszów Mazowiecki, filia Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja WIDZIEĆ WIĘCEJ.
Duże znaczenia miała też współpraca ze Związkiem Miast Polskich, który pomagał w przygotowaniu projektu oraz gminie Opoczno.
Tomaszów Mazowiecki zamierza nawiązać współpracę partnerską z miastem Hamar, leżącym w regionie Hedmark.