16 lutego odbyła się niezwykle ważna dla historii Inowłodza, inauguracja stanowiska muzealnego. Obecnie jest to pewna część ekspozycji odzwierciedlającej Inowłódz i jego mieszkańców na tle dziejów II wojny światowej.
Zebranych gości – przedstawicieli sąsiadujących samorządów, Rady Gminy Inowłódz, instytucji kultury, oświaty, Lasów Państwowych, wojska, historyków oraz organizacji pozarządowych powitał wójt gminy Inowłódz Bogdan Kącki wraz z dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu Barbarą Maciejczyk. Następnie głos zabrał płk Marian Zach, deklarując wsparcie inowłodzkiego muzeum eksponatami ze swoich zbiorów. Zaraz po nim wystąpił Marcin Szymański wiceprezes Towarzystwa Fortyfikacyjnego Linia Pilicy, jeden z inicjatorów powstania sali muzealnej w zamku. Nawiązał do potrzeby tworzenia miejsc dziedzictwa materialnego, ponadto zapowiedział, iż data 16 lutego 2018 r. również zapisze się w przyszłości na kartach historii ziemi inowłodzkiej.
Po wystąpieniach okolicznościowych zebrani goście udali się do muzeum, gdzie dokonano oficjalnego przecięcia wstęgi i zaproszono do obejrzenia ekspozycji. W trzech gablotach umieszczono eksponaty wojenne, pochodzące z okolicznych pól bitewnych, m. in.: metalowe elementy uzbrojenia wojskowego. Otwarciu stanowiska muzealnego towarzyszyła wystawa pt. „Inowłódz i okolice po I wojnie światowej” przygotowana przez pracowników Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu.
W dalszej części uczestników uroczystości zaproszono na słodki poczęstunek. Podczas spotkania goście wymieniali się spostrzeżeniami na temat gromadzenia dziedzictwa historycznego i kulturalnego, którym Inowłódz jest nasycony od zarania dziejów. Złożono również podziękowania na ręce Danuty Baranowskiej sołtysa sołectwa Inowłódz dla Rady Sołeckiej w Inowłodzu za wsparcie, dzięki któremu możliwe było zakupienie gablot oraz na ręce Marcina Szymańskiego wiceprezesa Towarzystwa Fortyfikacyjnego Linia Pilicy za zaangażowanie w inicjatywę stworzenia w zamku ekspozycji.
źródło:inowlodz.pl