Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Inowłódz. Pamiętamy o Powstaniu Styczniowym

Powstanie Styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku, ale powstańca o nazwisku Ignacy Harde, mało kto dzisiaj pamięta. Spoczywa na cmentarzu w Inowłodzu, chociaż prawie całe życie był związany z Łodzią. Urodził się 1 lutego 1847 r. w rodzinie ziemiańskiej. Pochodził z Woli Miłkowskiej koło Warty. Od najmłodszych lat był patriotą. Wychowywany był w rodzinne z tradycjami. Podobno jego ojciec był żołnierzem wojsk napoleońskich. On zaś jako 16-latek zgłosił się na ochotnika do jednego z oddziałów powstańczych, które formowały się w Łodzi.

Harde ostatnie lata swojego życia spędził w Inowłodzu, gdzie zamieszkał w majątku rodzinnym. Zastał go tam wybuch II wojny światowej. W Jego domu znajdowali schronienie żołnierze majora Hubala. Dawał im żywność, konie. Niemcy wiedzieli, że jest weteranem powstania i walczył przeciwko Rosjanom, dlatego darzyli go szacunkiem. Jednak kiedy się dowiedzieli, że pomaga polskim żołnierzom, zmienili zdanie. Zaczęli go poszukiwać. Podczas ucieczki powstaniec spadł z konia i złamał obojczyk. Po tym upadku już nie wrócił do zdrowia. Zmarł 27 października 1940 r. Po posiadłości rodziny Harde w inowłodzkiej Legnicy, gdzie ukrywali się żołnierze Hubala, dzisiaj już nic nie zostało. Rodzina sprzedała majątek 25 lat temu. Jedynym śladem ich obecności jest grób Ignacego Harde, który zmarł w czasie wojny w Inowłodzu i dlatego tam został pochowany.

Oddając hołd powstańcom walczącym o wolność ojczyzny władze Gminy Inowłódz wraz z Dyrekcją, nauczycielami i uczniami złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie „naszego lokalnego powstańca” – Ignacego Harde.

Tekst i foto: M. Werkowska

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook