Na ścianie starej stodoły w Lubochni, która jest wpisana w krajobraz gminnego parku przy kościele parafialnym powstał piękny deskal. Autorem malowidła jest sanocki artysta Arkadiusz Andrejkow, którego zaprosili do współpracy, mieszkańcy Lubochni zaangażowani w projekt zatytułowany „Stara miłość nie drewnieje”.
Deskal, czyli rysunek wykonywany bezpośrednio na deskach, powstał między 5 i 7 maja na ścianie stodoły znajdującej się przy parku gminnym w Lubochni. Lubochnianie z pomocą artysty stworzyli mural przedstawiający cztery fotografie mieszkańców Lubochni sprzed kilkudziesięciu lat.
7 maja odbyło się uroczyste podsumowanie projektu. Do pamiątkowego przecięcia wstęgi zaproszono Wójta Gminy Lubochnia – Piotra Majchrowskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Lubochnia – Mirosława Majchrowskiego, artystę – Arkadiusza Andrejkowa, Przedstawiciela Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” , opiekuna projektu – Małgorzatę Stanowską, Animatorów Kacpra Wałęsiaka i Mariannę Józwik , Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Lubochni – Justynę Łomżę.
W sali Gminnego Centrum Kultury otwarto wystawę zdjęć oraz prac wykonanych przez mieszkańców podczas warsztatów z artystą. Na finał wystąpił podczas wydarzenia lubocheński chór i iluzjonista Michał Nadolny.
Projekt złożyli i koordynowali student Kacper Wałęsiak, Marianna Józwik i Justyna Łomża – dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Lubochni. Założeniem programu „UTW – seniorzy w akcji” było przedstawienie projektu, w którym seniorzy z młodymi ludźmi stworzą coś wyjątkowego. Mieli połączyć siły, by wzajemnie czerpać od siebie wiedzę, umiejętności i tradycje. Spośród 289 nadesłanych projektów zwyciężył „Stara miłość nie drewnieje”.
„Stara miłość nie drewnieje” – to projekt dofinansowany ze środków programu „UTW- Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” , Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Lubochni oraz parę Animatorów projektu – Kacpra i Mariannę. Partnerami w projekcie byli Gmina Lubochnia oraz Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Lubochni.
Powstały na deskach parafialnej stodoły mural, jest połączeniem sentymentalnej wartości stodoły, która od zawsze jest obecna w przestrzeni publicznej gminy ze współczesna sztuką. Mural jest jednocześnie elementem dekoracyjnym gminy ale również stanowi wartościowy aspekt tradycji i historii wsi. Zawiera przy tym dla starszego pokolenia wartość sentymentalną, a dla młodego – edukacyjną i historyczną. Wśród nowoczesnych obiektów wielopokoleniowy mural jest łącznikiem z tradycją i przeszłością. Realizacja projektu przyczyniła się do zacieśnienia relacji międzypokoleniowych, samorozwoju i aktywizacji starszych i młodszych mieszkańców gminy oraz kultywowania pamięci o naszych przodkach – mówi Justyna Łomża Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Lubochni podsumowując projekt.
Arkadiusz Andrejkow przenosi stare fotografie na ściany starych zabudowań, a ich tematem są często mieszkańcy danej miejscowości lub przodkowie obecnie mieszkających rodzin. Tak było właśnie w Lubochni. Projekt „Stara miłość nie drewnieje” realizowany był od października 2020 r. Mural jest jego zwieńczeniem. Przez cztery miesiące koordynatorzy projektu zbierali fotografie, przynoszone przez mieszkańców do GCK. W ramach projektu odbyły się również warsztaty teoretyczne i praktyczne z wykonywania muralu, które przeprowadził Arkadiusz Andrejkow. Przez cały czas realizacji projektu prowadzony był fanpage „Stara miłość nie drewnieje”, w którym zamieszczano stare fotografie przedstawiające gminę Lubochnia i jej mieszkańców. Ponadto z zebranych fotografii została zaaranżowana wystawa, którą można oglądać w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Lubochni.