Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«wrzesień 2023 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Sonda

Czy skorzystam ze szczepienia na covid-19?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Jak przetrwać upały

W trakcie gorących dni, tych które są już za nami i te które dopiero mają nadejść, nasz organizm jest szczególnie narażony na przegrzanie. Skutkować, to może osłabieniem, przegrzaniem organizmu, co może prowadzić do udaru cieplnego, do przegrzania się opon mózgowych, a nawet śmierci. Najbardziej narażone są osoby starsze oraz małe dzieci, co nie znaczy że każdy z nas nie jest narażony na skutki upałów. Zatem, jak zadbać o siebie, gdy żar leje się z nieba?

Najważniejsze, to nawadniać organizm. Ciało, które się poci, traci większe ilości wody i soli mineralnych. Niedobory należy uzupełniać pijąc przede wszystkim wodę, najlepiej mineralizowaną oraz napoje izotoniczne. Powinniśmy wypić 3 litry napojów w ciągu upalnego dnia.  Woda może być lekko osolona, bo gdy wypacamy większą jej ilość, tracimy potas. Warto, jednocześnie unikać cukru i alkoholu, które zatrzymują wodę w organizmie.

Podczas upału pocimy się bardziej ale to dobrze, Pocenie pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała. Podobnie, jak pot, działa spryskiwanie skóry wodą lub przecieranie wilgotnymi ręcznikami.

Wszelką aktywność fizyczną warto przełożyć na wczesne godzinny poranne, kiedy jeszcze upał nie jest duży lub na godziny wieczorne, kiedy upał już zelżał.

Stosuj kremy z filtrami UV, w ten sposób twoja skóra uniknie poparzeń słonecznych. Poparzenie słoneczne może występować w pojedynczych miejscach, tych których zapomnieliśmy posmarować lub słabo je osłoniliśmy. Kiedy poparzenie słoneczne jest rozległe, może dojść do wstrząsu.

Na zewnątrz przebywamy wyłącznie wcześnie rano lub późnym wieczorem. Na pewno nie między 11.00 a 17.00.

Latem najlepiej unikać obcisłych strojów z nienaturalnych tkanin. Ubrania z bawełny, najlepiej w jasnych kolorach powodują, że ciało się nie przegrzewa i może „oddychać”. Nie zapominaj też o nakryciu głowy, która jest najbardziej narażona na przegrzanie.

W mieszkaniu warto zasłonić okna, dzięki czemu słońce nie nagrzewa nam podłóg, ścian czy mebli. Warto też rozstawić naczynia z wodą. Dzięki parowaniu wody, powietrze w naszym otoczeniu będzie przyjemnie chłodne.

Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie. We wnętrzu zaparkowanego na słońcu samochodu temperatura po 20 minutach wynosi już 50°C, a po upływie 40 minut – prawie 60°C. Dlatego pozostawianie bez opieki w aucie dziecka czy zwierzęcia może grozić poważnymi skutkami, ze śmiercią włącznie.

Nie zapominajmy o zwierzętach. Zmieniajmy im wodę, bo wody, która zbyt długo stoi, zwierzę nie wypije i może dojść do zaburzenia procesów fizjologicznych. Ważne też jest wystawnie wody w miejscach publicznych dla zwierząt bezdomnych.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook