
W tym roku po raz szósty zostanie przyznana Nagroda POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich. Wśród finalistów tegorocznej edycji konkursu jest Justyna Biernat z tomaszowskiej Fundacji Pasaże Pamięci.
Nagroda POLIN jest przyznawana od 2015 roku. Jej celem jest promocja postaw zgodnych z misją Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Laureatami Nagrody są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.
Justyna Biernat jest założycielką Fundacji Pasaże Pamięci. Od wielu lat chroni pamięć o tomaszowskich Żydach, działając na polu kulturalnym i naukowym. Realizuje projekty edukacyjno-artystyczne, prowadzi spacery śladami tomaszowskiego getta, pisze artykuły naukowe, utrzymuje stały kontakt z potomkami tomaszowskich Żydów. Na stronie Pasaży Pamięci publikuje dwujęzyczne teksty poświęcone żydowskiej historii Tomaszowa Mazowieckiego.
Swoje działania w edukacji przez sztukę kieruje do grup wielopokoleniowych. Powstające pod jej pedagogicznym okiem spektakle, czytania performatywne, muzyczne audio-przewodniki, teksty dramatyczne, baśnie są dziełem wielu twórców – bliska jest jej idea pracy angażującej odbiorców. Praca ta zawsze odnosi się do materiałów historycznych, które uczestnicy warsztatów kompilują z własnymi, rodzinnymi archiwaliami.
Justyna Biernat spotyka się również z najstarszymi mieszkańcami miasta i gromadzi ich opowieści o przedwojennym, zróżnicowanym etnicznie Tomaszowie. Dodatkowo wraz z Fundacją opublikowała trzy książki: „Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta” (dokonała edycji listów Lutka Orenbacha), „Echa Zagłady. Fragmenty pamiętnika” Miry Ryczke-Kimmelman (przygotowała wstęp i opracowała polskie wydanie wspomnień autorki) oraz „Czarne sylwetki. Przewodnik po tomaszowskim getcie/Black silhouettes. Guide to the Tomaszów Mazowiecki ghetto” (opracowała pierwsze wydanie przewodnika wraz z mapą getta).
Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 1 grudnia 2020 roku.
fot. Maciek Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich
Źródło: https://polin.pl/