
W lutym Tomaszów odwiedziła Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Wczoraj, 17 maja, Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Poprzednio i teraz cel był ten sam: chwalić głośno w obecności mediów i radnych poczynania prezydenta Tomaszowa i w ten sposób dawać wzmocnienie partyjnemu koledze.
Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego, raz w kwartale odbywa wyjazdowe spotkanie. Tomaszów wybrano zapewne: raz, na zaproszenie prezydenta, dwa dlatego, że wyprawa ze stolicy do naszego miasta jest mało kłopotliwa. Jakie korzyści mogą mieć posłowie z tej wizyty?
Głównym tematem spotkania miała być rewitalizacja. W ramach tego punktu programu, Adam Koziełek, dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego mówił o tomaszowskiej rewitalizacji. 2/5 jego prezentacji poświęcone było prawnym aspektom ustawy i wytycznych rewitalizacyjnych. Kolejne 2/5 prelegent poświęcił programom, które w ramach rewitalizacji zrealizował w poprzedniej kadencji poprzedni prezydent. Ostatnia, najkrótsza część wystąpienia poświęcona została stwierdzeniu, że dziewięć głównych projektów rewitalizacyjnych zrealizujemy za 29 mln zł, jak uzyskamy wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Ci, co interesują się tematem, być może znają listę planowanych zadań, oni niczego nowego ani konkretnego z wystąpienia dyrektora Koziełka się nie dowiedzieli. Dla posłów nie był to z pewnością materiał odkrywczy i inspirujący.
Następnie prezydent Witko odpowiadał na pytania gości. Najmniej z nich dotyczyło… rewitalizacji. Posłowie z PiS mieli przygotowany zestaw pytań, który pozwolił prezydentowi wymieniać i chwalić się tym, czego już dokonał i co zamierza.
Przy okazji zebrani usłyszeli kilka interesujących stwierdzeń i zapowiedzi dotyczących Tomaszowa. Oto najważniejsze z nich.
Już widać, że program 500+ przyczynił się do zwiększenia dzietności w Tomaszowie.
Zauważalna jest tendencja powrotu ludzi do Tomaszowa.
Budowanie marki naszego miasta opiera się na budowie hali lodowej.
Już w tym roku łyżwiarze będą trenować w tomaszowskim obiekcie przed najbliższą olimpiadą.
By wszystkim dobrze mieszkało się w Tomaszowie, obecna władza stawia na sport i rekreację.
Budżet obywatelski jest świetnym narzędziem aktywizacji tomaszowian również tych, którzy mieszkają w obszarze wytyczonym do rewitalizacji.
Z ust prezydenta Witko nigdy nie padła zapowiedź, że będzie chciał przyłączyć Spałę do Tomaszowa.
W czerwcu na terenie miasta rozpoczną się próbne odwierty w poszukiwaniu wód geotermalnych.
Wskaźnik zadłużenia miasta jest wyśrubowany ale bezpieczny. Sięga ponad 41%.
Następnie komisja zwiedziła pl. Kościuszki i plac budowy hali lodowej.
W spotkaniu wyjazdowym sejmowej komisji brali udział magistraccy urzędnicy, miejscy radni PiS, trójka tomaszowskich radnych wojewódzkich i członkini Zarządu Województwa Łódzkiego.