W Tomaszowie, został podjęty ważny krok, mający na celu walkę z szeroko pojętym „hejtem” wśród młodzieży. Mowa nienawiści, szczególnie w środowiskach szkolnych, rozprzestrzenia się i staje się codziennością. O „hejcie,” trzeba więc mówić głośno, aby dobitnie dać wyraz tego, że to zjawisko, jest ogromnie niebezpieczne i ma destruktywny wpływ na myślenie i działanie młodych ludzi.
1 kwietnia Fundacja Open Mind Projects PL z Tomaszowa zorganizowała bezpłatne warsztaty dla młodzieży „Mowa nienawiści-to nie żarty”. Do poprowadzenia warsztatów zaproszeni zostali eksperci Aleksandra Dulas socjolog, etyk, prezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK, Filip Jach trener, edukator praw człowieka oraz Barbara Michalska – pedagożka, socjoterapeutka, terapeutka pedagogiczna, współzałożycielka i trenerka fundacji EduKABE.
Uczestnicy wzięli udział w trzech panelach.
Jednym z paneli były warsztaty antydyskryminacyjne „Krok Naprzód”.
W tym ćwiczeniu uczestnicy i uczestniczki wcielali się w różne role aby dowiedzieć się, jak to jest być kimś innym w społeczeństwie.
Ważnym panelem okazał się warsztat z mowy nienawiści: hejt czy opinia?
Młodzi ludzie dowiedzieli się jak rozpoznawać mowę nienawiści, jak odróżnić ją od hejtu, faktów i opinii.
Warsztat hejt w Internecie, jak sobie z nim radzić? był przestrzenią do wywołania refleksji na temat zjawiska Mowy Nienawiści, i jej powszechności, występowania w świecie cyfrowym i w social mediach. Młodzież szukała sposobów na ochronę siebie w świecie medialnej mowy nienawiści .
Pomimo tego, że warsztaty odbyły się po godzinach lekcyjnych, to sale były zapełnione do ostatniego miejsca, a młodzież po zajęciach wychodziła zadowolona i z deklaracjami, że chcą więcej takich warsztatów.
Warsztaty odbyły się w klimatycznym miejscu na Barlickiego 30.