Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Ławka Niepodległości

Od 14 grudnia 2018 roku udostępniona jest Ławka Niepodległości usytuowana w północno-wschodniej części Skweru Niepodległości, przed budynkiem Urzędu Miasta, w pobliżu zasadzonego dęba niepodległości oraz  pamiątkowej płyty poświęconej bohaterom, żołnierzom walczącym za niepodległość Polski w latach 1914 – 1921.

Ławka Niepodległości upamiętnia polską państwowość, ale także posiada walory edukacyjne. Siedząc na ławce można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z dnia 16 listopada 1918 r., tekstu pt. „Szlak Legionowy” oraz treść materiału odnoszącego się do lokalnych tradycji oręża polskiego związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości..

Pomnik posiada fotokod QR, który umożliwia ściągnięcie materiałów historycznych, ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot, ładowarkę NFC, głośnik, gniazdo USB oraz WiFi. Ławka jest podświetlana systemem LED.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wartość projektu ogółem: 34 690,00 zł.

Dofinansowanie: 25 275,00 zł.

Wkład własny: 9 415,00 zł.

Część lokalna zawierająca materiał odnoszący się do lokalnych tradycji oręża polskiego związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości
Tomaszowskie drogi ku niepodległości to wydarzenia i fakty tworzące lokalną tradycję oręża polskiego,
To historia Antoniego hrabiego Ostrowskiego, który za czynny udział w Powstaniu Listopadowym, skazany został przez carat na karę śmierci i konfiskatę dóbr!
To historia mieszkańców biorących udział w Powstaniach Narodowych, zesłańców na Sybir, żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej i harcerzy rozbrajających niemiecki garnizon w listopadzie 1918 roku!

To historia żołnierzy pod dowództwem pułkownika Hojnowskiego poległych na ulicach Tomaszowa 5 i 6 września 1939 roku!

To symboliczny wymiar śmierci majora Dobrzańskiego „Hubala” z rąk hitlerowców!

To wojenne losy członków Armii Krajowej i mieszkańców miasta biorących udział w Ruchu Oporu skrytobójczo mordowanych przez niemieckiego okupanta!

To tradycja niepodległościowa kultywowana przez żołnierzy tomaszowskiej 25 Brygady Kawalerii Powietrznej imienia Księcia Józefa Poniatowskiego!

Niech żyje Niepodległa!

Niech żyje Tomaszów Mazowiecki!

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook