
Trwają przygotowania do 3. Festiwalu Jazzowych Gwiazd w Tomaszowie Mazowieckim, który w tym roku odbędzie się 21-23 września w Arenie Lodowej.
Pierwszego dnia festiwalu, 21 września, Gary Guthman Quartet zaprezentuje projekt przygotowany specjalnie dla Was – „Tribute to Polish Jazz”.
![]() |
Gary Guthman urodził się w USA w Portland. W 1970 roku przeniósł się do Kanady i wygrał przesłuchania na pozycję pierwszego trębacza w Edmonton Symphony. Jego wyjątkowy styl gry sprawił, że szybko stał się najbardziej znanym trębaczem w tym kraju. Występował jako solista ze wszystkimi największymi orkiestrami symfonicznymi w Kanadzie, koncertował również z orkiestrami w USA. W świecie rozrywki współpracował z takimi gwiazdami jak: Tony Bennett, Aretha Franklin, Tom Jones, Paul Anka, Bee Gees, Burt Bacharach, Neil Sadaka, Dionne Warwick.
21 września przed koncertem Garego Guthmana emocje rozbudzi znakomita Lora Szafran.
![]() |
Lora Szafran to jeden z najciekawszych głosów polskiej sceny jazzowej i zarazem niespokojny duch, któremu zawsze mało nowych artystycznych wyzwań. Podbijała serca i zdobywała nagrody od Opola i Sopotu po Los Angeles.
Lora Szafran specjalnie na nasz festiwal opracowała na jazzowo Tomaszów, słynną piosenkę z repertuaru Ewy Demarczyk.
Drugi Dzień Love Polish Jazz Festiwal będzie hołdem dla Krzysztofa Komedy – pioniera jazzu nowoczesnego w Polsce, genialnego kompozytora i pianisty jazzowego, twórcy znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej.
![]() |
22 września wystąpi Karol Szymanowski Quintet w projekcie „Komeda Classic Jazz Quintet”. Muzycy wykonają klasyczne utwory Krzysztofa Komedy, m.in.: Po katastrofie, Szara kolęda, Dwaj ludzie z szafą, Nim wstanie dzień, Moja ballada, Ballad for Bernt połączone z dziełami klasyków – Chopina, Mozarta, Bacha, Scarlattiego.
Karol Szymanowski jest wybitnym wibrafonistą, jednym z prekursorów sześciopałkowej techniki gry na wibrafonie. Wprowadził innowację w skali światowej – rozszerzył możliwości brzmieniowe wibrafonu, tworząc zestaw wibrafonu z marimbą basową. Jest także kompozytorem, aranżerem, a także wykładowcą na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Trzeci dzień, 23 września, festiwalu otworzy koncert Jana Ptaszyna Wróblewskiego.
![]() |
Artysta jest jednym z najważniejszych muzyków w polskim i europejskim jazzie. Ptaszyn to człowiek instytucja – saksofonista tenorowy i barytonowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, krytyk, publicysta muzyczny, pedagog i radiowiec. Nazywany jest generałem polskiego jazzu. Jest niekwestionowanym autorytetem, swoistym drogowskazem dla młodych adeptów jazzu.
Kobiety w jazzie głównie raczą nas głosem – tak samo jest w przypadku gwiazdy ostatniego dnia festiwalu. 23 września swoje największe przeboje zaprezentuje Maria Sadowska artystka niepokorna i bezkompromisowa, podążająca własną drogą, która stroni od sensacji i rozgłosu.
Jest uznaną wokalistką, reżyserką, kompozytorką, autorką tekstów i producentką muzyczną. Jej utwory odtwarzane są w największych rozgłośniach radiowych w kraju. Ma na koncie 11 płyt (w tym dwie wydane w Japonii). Przełomem w jej karierze okazał się album „Tribute to Komeda” (Złota Płyta), który wpisał się w historię polskiej muzyki.
Współpracowała z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami. Z Michelem Legrandem jako jedyna polska wokalistka wystąpiła na prestiżowym festiwalu Jazz Jamboree. Współpracowała także m.in. z Michałem Urbaniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Bogusławem Mecem oraz Victorem Daviesem.
Na zdjęciu głównym Maria Sadowska.
![]() |