Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«styczeń 2023 »
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Sonda

Czy skorzystam ze szczepienia na covid-19?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Mammografia dla zdrowia. Dr Rajchert: O badaniach profilaktycznych trzeba pamiętać mimo pandemii [film]

Odpowiedzialność za nasze zdrowie tkwi w naszych rękach.

Pandemia COVID-19 jest sporym wyzwaniem. Jednak nie należy zapominać o innych chorobach, zwłaszcza nowotworowych. Choroby te nie zniknęły z powodu pandemii, one nadal są i będą z nami zawsze. 

Przez kilka początkowych miesięcy pandemii, kiedy kobiety odkładały badania profilaktyczne, liczba wykonywanych mammografii zmalała o kilkadziesiąt procent. To bardzo dużo i grozi tym, że za jakiś czas będziemy rozpoznawać zmiany złośliwe, które mogliśmy wcześniej zdiagnozować i leczyć – mówi dr n. med. Łukasz Rajchert, chirurg onkolog.

Mammografię zalecamy paniom po 40. roku życia. Jest to związane z budową anatomiczną piersi, które składają się zarówno z tkanki tłuszczowej, jak i gruczołowej. Mniej więcej po 40 r.ż. ta struktura się zmienia, mamy przewagę tkanki tłuszczowej, która jest bardzo dobrze widoczna w badaniach mammograficznych. Warto pamiętać, że kobiety pomiędzy 50. a 69. r.ż. mogą raz na dwa lata, bez skierowania, skorzystać z profilaktycznej mammografii w ramach NFZ. W każdym mieście działa co najmniej kilka pracowni mammograficznych, do których można się zgłosić na badanie.

Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. W Polsce co roku rozpoznaje się kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Choć istnieje wiele metod leczenia raka piersi, to najważniejszą kwestią w przypadku tego nowotworu jest szybka diagnostyka. Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium znacznie zwiększa szanse na jego wyleczenie.

Projekt „MAMMOGRAFIA DLA ZDROWIA” realizowany przez MEDICA spółka  z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka   komandytowa, jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego,  na lata 2014 – 2020.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook