2 maja 10 tysięcy osób przeszło w Marszu Żywych w Oświęcimiu. W Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady Żydzi z całego świata, Polacy oraz inni ocaleni przeszli trasą między dwoma dawnymi nazistowskimi obozami w Oświęcimiu. Marsz odbył się już po raz 28-my.
W tym roku trzykilometrową „drogę śmierci” między byłymi obozami Auschwitz i Birkenau przeszło około dziesięciu tysięcy osób, w tym uczniowie kl. VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Glinniku wraz z dyrektor szkoły Edytą Żmudą i nauczycielką języka polskiego Małgorzatą Smolarek.
Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Glinniku uczestniczyli w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Marsz Żywych” organizowanym przez organizację „March of the Living” w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenauw Oświęcimiu.
28. Marsz Żywych zorganizowano w 75. rocznicę masowych deportacji węgierskich Żydów do Auschwitz. Stanowili oni najliczniejszą grupę ofiar obozu. Do momentu wyzwolenia niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku.
Pierwszy Marsz odbył się w 1988 r. Kolejne organizowano co dwa lata, a od 1996r. rokrocznie. W najliczniejszym uczestniczyło 20 tys. osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów. W marszach szli m.in. prezydenci i premierzy Polski oraz Izraela, nobliści i duchowni różnych wyznań. Dotychczas uczestniczyło w nich ok. 260 tys. osób z ponad 50 krajów.
zdjęcia dzięki uprzejmości Małgorzaty Smolarek