Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

MEDIACJA – wspomagana negocjacja, tomaszowscy mediatorzy idą z pomocą

Zastanawiasz się jak skutecznie i szybko rozwiązać spór z kontrahentem? Obawiasz się kosztownego postępowania sądowego, które może toczyć się latami? Jak zakończyć konflikt bez rozgłosu? Skorzystaj z mediacji!

Tomaszowscy mediatorzy wpisani na listę stałych mediatorów sądowych przy Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim – Liliana Pułka, Jakub Olczyk i Grzegorz Zań – przy współpracy z tomaszowskim sądem organizują tydzień mediacji.

  • Liliana Pułka, mediator w sprawach cywilnych, gospodarczych, prawa pracy i rodzinnych,
  • Jakub Olczyk, mediator w sprawach cywilnych i gospodarczych,
  • Grzegorz Zań, mediator w sprawach cywilnych, gospodarczych i administracyjnych

będą dyżurować BEZPŁATNIE w Sali Konferencyjnej na I piętrze (pok. 106) w budynku Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Prezydenta I. Mościckiego 9, 14 października 2019 roku w godzinach od 15.00 do 16.30 oraz w dniach od 15 do 18 października 2019 roku, w godzinach od 14.00 do 15.00.
Z mediatorami można się także skontaktować pocztą elektroniczną, wysyłając e-mail na adres: mediacje.tomaszow@gmail.com

Mediacja jest to dobrowolny i poufny proces porozumiewania się, stron będących w konflikcie, w obecności neutralnej i bezstronnej osoby (mediatora). Celem mediacji jest stworzenie – osobom będącym w konflikcie (stronom) – warunków, które sprzyjają porozumieniu.

Mediacji towarzyszy 5 cech: poufność, neutralność, bezstronność, dobrowolność, równowaga.

Poufność jest zobowiązaniem mediatora do zachowania w tajemnicy wszystkiego co się dowiedział podczas mediacji od stron. Oznacza to również, że mediator nie może być wzywany do sądu w charakterze świadka. W przypadku mediacji sądowych mediator zobowiązany jest do poinformowania sądu, jedynie o tym, czy mediacja się odbyła, czy doszło do zawarcia ugody (ugoda jest załączana), kto uczestniczył w mediacji i gdzie była prowadzona.

Neutralność jest postawą mediatora wobec przedmiotu sporu. Oznacza, że mediator nie decyduje o czym strony będą rozmawiać, ani o tym jak spór powinien być rozwiązany. Mediator stoi na straży procedury rozmowy, która sprzyja samodzielnemu rozwiązaniu konfliktu przez strony (więcej o zadaniach mediatora w „jak pomaga mediator?”).

Bezstronność jest postawą mediatora wobec stron mediacji, która stwarza im jednakowe możliwości w reprezentowaniu swoich potrzeb i punktów widzenia. Mediator nie rozstrzyga kto ma rację, kto jest winny, ani „jak to naprawdę było” – nie staje po żadnej ze stron.

Dobrowolność dotyczy wszystkiego co się dzieje podczas mediacji i na każdym jej etapie – w każdej chwili można z niej zrezygnować. Skierowanie sprawy na mediację przez sąd, nie oznacza, że kierowane na nią osoby będą musiały w niej uczestniczyć. Oznacza tylko tyle, że to mediator (zamiast sądu) poinformuje strony o tym, czym jest mediacja i odbierze od nich zgodę (lub jej brak) na udział w mediacji.

Równowaga czyli dbałość o równorzędność stron w trakcie całego procesu.

Proces mediacji w sprawach cywilnych został wprowadzony do polskiego sytemu prawnego w lipcu 2005 r. Mediację można stosować zarówno poza postępowaniem sądowym, jak również w ramach procedury przed sądem. Jednakże przed skierowaniem jakiejkolwiek sprawy na drogę postępowania sądowego już w pozwie należy dokładnie wskazać szczegółowe informację, czy strony sporu podjęły jakiekolwiek kroki zmierzające do mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązywania zaistniałego sporu. Jeżeli nie podjęto tego rodzaju czynności mających na celu ugodowe zakończenie sporu, należy to szczegółowo wskazać w pozwie.

Mediacja to proces ludzki, nie sądowy, unowocześnia postępowanie i budzi szacunek dla sprawiedliwości. Ułatwia życie. W mediacji nie ma stron przegranych są zawsze wygrani.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook