Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«maj 2024 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Miejskie miejsca zabaw dla dzieci w czasie pandemii

Kilka dni temu do naszej redakcji wpłynął list od czytelniczki, która jest młodą mamą zaniepokojoną stanem miejsca zabaw dla dzieci. Oto co pisze do nas czytelniczka:

Droga redakcjo!
Poruszona ostatnim artykułem o zdewastowanym boisku na Niebrowie oraz spontanicznej akcji jego posprzątania przez „zwykłych” obywateli zaczęłam zastanawiać się nad kwestią bezpieczeństwa dzieci na placach zabaw. Chodzi mi o takie place zabaw dostępne na otwartych osiedlach, skwerach czy parkach. Mamy coraz bardziej wiosenną aurę i wiadomo, gdzieś z dziećmi chciałoby się wyjść na świeże powietrze. Czy moglibyśmy jakoś ustalić czy po pierwsze w czasach koronawirusa korzystanie z placów zabaw jest w ogóle legalne? Czy ktoś takie place zabaw czyści? Dokonuje przeglądu urządzeń? Sprawdza stan piasku w piaskownicy? Przegląda teren wokół urządzeń, grabi podłoże, by pozbyć się na przykład szkła czy innych metalowych śmieci mogących stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci? Nie będę ukrywać, że kręcę się trochę z dziećmi po osiedlowych placach zabaw i patrząc na ilość petów w piasku, potłuczonych butelek koło śmietników zastanawiam się czy taka zabawa jest wskazana. A może to ja nieświadomie narażam dzieci, bo place zabaw są zamknięte. A skoro są zamknięte to nikt o nie nie dba… Natomiast jeśli oficjalnie są otwarte to czy na przykład ktoś nie powinien ich dezynfekować raz na jakiś czas? Będę wdzięczna za pomoc w rozwiązaniu tej matczynej zagadki.

Na pytania czytelniczki odpowiedział Jakub Zięba Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.

Czy w czasach koronawirusa korzystanie z placów zabaw jest w ogóle legalne?
Obecnie nie ma zakazu korzystania z placów zabaw zwłaszcza na otwartym powietrzu w czasie trwania pandemii.
Zostały natomiast opracowane przez Główny Inspektorat Sanitarny „Wytyczne przeciwepidemiczne dla funkcjonowania placów zabaw (zlokalizowanych na otwartym powietrzu) w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce”.

Czy ktoś takie place zabaw czyści? Dokonuje przeglądu urządzeń? Sprawdza stan piasku w piaskownicy? Przegląda teren wokół urządzeń, grabi podłoże, by pozbyć się na przykład szkła czy innych metalowych śmieci mogących stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci?
Place zabaw zlokalizowane na terenie miasta Tomaszowa Maz. podlegające Gminie-Miasto Tomaszów Mazowiecki są regularnie monitorowane, sprzątane, dokonywane są tam okresowe przeglądy stanu technicznego. Na bieżąco realizowane są drobne naprawy i remonty urządzeń w celu zapewnienia właściwego stanu bezpieczeństwa ich użytkowników. Teren placów zabaw w całości jest sprzątany ze wszystkich zanieczyszczeń, w szczególności butelek i odpadów szklanych czy metalowych, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia użytkowników.

Czy jeśli bo place zabaw są zamknięte, to czy ktoś o nie dba?
Zamkniecie placów zabaw nie wpływa na regularność ich monitorowania i obsługi pod kątem porządkowo-technicznym.

Czy jeśli są otwarte to czy przeprowadza się na nich dezynfekcję?
Place zabaw w okresie pandemii są dezynfekowane przez pracowników Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta regularnie 2 razy w tygodniu w trakcje przeglądu techniczno-porządkowego.

 

Od redakcji: Częstymi bywalcami na placu zabaw są imprezujący wieczorami młodzi mieszkańcy. Niestety często dochodzi do aktów wandalizmu. Jak informuje magistrat, służby miejskie na bieżąco naprawiają urządzenia, tak by nadal były bezpieczne, a obiekty mogły służyć mieszkańcom. Nie ulega wątpliwości jednak, że za bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw odpowiedzialni są ich rodzice bądź opiekunowie i to oni muszą wykazać się ogromną czujnością i intuicją korzystając ze swoimi pociechami z ogólnodostępnych miejsc wypoczynku.

Zdjęcia od czytelniczki:

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook