Od stycznia 2017 roku Fundacja Arka Nadziei w ramach współpracy z Ministerstwem Zdrowia rozpoczęła realizację trzech programów z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym w dziedzinie narkomanii. Nad realizacją projektów czuwa Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Z ok. 200 organizacji, które startują w konkursach ogłaszanych przez Ministerstwo Zdrowia, pieniądze na realizację programów uzyskuje ok. 20 z nich. Sito jest gęste. Wśród tych, które dzięki swojemu profesjonalizmowi realizują programy jest tomaszowska Fundacja Arka Nadziei.
To co cenione przez innych, na miejscu bywa ignorowane i niezauważane. W miejskim konkursie, na realizację zadania z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom, prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie zwalczania narkomanii w szczególności dla dzieci i młodzieży wygrywa łódzka Fundacja „Aby nikt nie zginął”, która otrzyma z tomaszowskiej kasy miejskiej na ten cel 30 tys. zł. Za kolejne 6 tys. zł ta sama fundacja poprowadzi grupowe zajęcia dla nauczycieli.
Dla zainteresowanych, poniżej krótka charakterystyka programów, które w tym roku dzięki zewnętrznym pieniądzom zrealizuje Arka Nadziei.
Fred goes net to program wczesnej interwencji dla osób młodych używających alkoholu i narkotyków. Jest to międzynarodowy projekt koordynowany przez niemiecki NGO. Adresatem są osoby w wieku 14-21 lat, które używają substancji psychoaktywnych w sposób okazjonalny lub szkodliwy. Praca odbywa się grupach liczących 6-12 osób.
Głównymi kanałami dotarcia do osób młodych, które powinny być objęte programem są szkoły, policja, sąd, szpital, straż miejska oraz rodzice. Dobra współpraca między tymi instytucjami posiada istotny wpływ na skuteczność podejmowanych działań. Dlatego serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkie instytucję i organizację działające na rzecz dobra dzieci i młodzieży w naszym mieście i powiecie – pisze Anetta Markiewicz, prezeska fundacji.
Candis to program przeznaczony dla osób powyżej 16 r. ż. Ma charakter terapii indywidualnej dla użytkowników przetworów konopi potrzebujących pomocy w zaprzestaniu lub ograniczeniu używania narkotyków. – CANDIS jest realizowany od wielu lat w poradniach leczenia uzależnień w Niemczech, Austrii i Luksemburgu, a badania wskazują na jego dużą skuteczność – w różnych krajach od 41% do 46% absolwentów programu zachowuje abstynencję po 3 i po 6 miesiącach od zakończenia leczenia – dodaje Anetta Markiewicz.
Na rozdrożu, program przeznaczony dla osób młodych, uzależnionych od różnych substancji psychoaktywnych, które ukończyły proces terapii w ośrodku stacjonarnymi, oraz dla ich rodziców/opiekunów. Celem głównym jest utrzymanie abstynencji oraz wypracowanie metod pracy umożliwiających beneficjentom wyjście z grupy zagrożenia wykluczeniem społecznym. Skupienie się na działaniach mających odbudować zdolności samodzielnego funkcjonowania oraz pracy.
Zajęcia w ramach terapii prowadzone są przez certyfikowanych specjalistów terapii uzależnień, którzy odbyli dodatkowo profesjonalne szkolenia uprawniające ich do prowadzenia ww. programów.
Chętni do programów mogą zgłaszać się pod nr tel. 695 621 965 (ilość miejsc ograniczona). Realizacja projektów odbywa się w siedzibie fundacji, ul. Dzieci Polskich 41a.
Więcej na temat programów na stornie internetowej; arkanadziei.org.pl – w zakładce Realizowane projekty 2017.
Na zdjęciu czołówkowym: Anetta Markiewicz (w okularach), szefowa Fundacji Arka Nadziei podczas podsumowania jednego z programów pomocowych w Piotrkowie Tryb.