Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać legitymacja emeryta-rencisty.
Elektroniczną wersję mLegitymacji mogą pobrać nie tylko osoby, które przeszły na emeryturę w styczniu. Dostępna jest również dla tych, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację.
Oczywiście emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, będą mogli ją otrzymać ale będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL). Natomiast legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.
mLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. ze zniżek do biletów.
Jednocześnie odpowiadając na pytanie czy seniorzy zaakceptują taką zmianę chcę zauważyć, że wbrew wielu obiegowym opiniom polscy seniorzy są gotowi na cyfryzację i chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań. W całym kraju pobrało ją już ponad 128 tys. osób. W tej grupie 60 procent stanowią kobiety a 40 mężczyźni. W województwie łódzkim dokument pobrało ponad 7 100 osób.
• najwięcej świadczeniobiorców, którzy pobrali mLegitymację, jest w grupie wiekowej 62-72 lata (ok 60%), następnie w grupie 52-62 lata( 20%) oraz 72-82 lata (10%)
• największą grupę wśród świadczeniobiorców, pobierających mLegitymację, stanowią emeryci (84%)
• najwięcej mLegitymacji zostało pobranych w 4 województwach: śląskim, mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim, najmniej w podlaskim i świętokrzyskim. Łódzkie na 7 pozycji.