Walka ze smogiem to nie tylko obowiązek samorządów. Walka ze smogiem zacząć powinna się w naszych domach. To my, jako pojedynczy mieszkańcy tego miasta jesteśmy współodpowiedzialni za ten „cały” smog, którego główną przyczyną powstawania jest palenie w piecach domowych. Ogrzewając dom węglem, drewnem, biomasą do atmosfery trafiają szkodliwe drobiny, które gromadzą się w powietrzu. To z naszych kominów wydobywa się pył i inne zanieczyszczenia, w tym substancje rakotwórcze.
Aby zminimalizować ryzyko występowania smogu, powinniśmy zmienić standardy pieców spalających węgiel w domostwach lub wybrać alternatywne, ekologiczne formy ich ogrzewania. Więcej korzystać ze środków transportu miejskiego, rowerów (niebawem rowerów miejskich), zwiększać obszary „zielone” w miastach. Dawać dobry przykład, edukować najmłodszych, uświadamiać dorosłych.
Co jakiś czas w Polsce pojawiają się programy mające wspomóc walkę o czyste powietrze którym oddychamy.
18 października, w Szkole Podstawowej nr 1, odbyło się spotkanie informacyjne rządowego programu Czyste Powietrze. Program Priorytetowy Czyste Powietrze to możliwość uzyskania wsparcia finansowego przez osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego. Realizacja programu przypada na lata 2018-2029.06.30.
Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł.
Program przewiduje:
-wymianę strych źródeł ciepła,
– docieplenie przegród budynku,
– wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
– montaż lub instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody,
– instalację odnawialnych źródeł energii,
– montaż wentylacji mechanicznej.
Czyste powietrze. Spotkanie informacyjne
Opublikowany przez Format3A Czwartek, 18 października 2018