Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«czerwiec 2022 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Do majowego weekendu

2021-05-01 00:00:00

Reklama

Sonda

Czy strajki w Tomaszowie Maz. powinny nadal się odbywać?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać najnowsze informacje prosto na swoją skrzynkę, prosimy podać swój adres e-mail.

Nie rżną bardziej niż rżnęli

Od kilku dni trwa alarm, bo po wejściu w życie ustawy liberalizującej wycinkę drzew Polacy wycinają na potęgę. Na szczęście nie w Tomaszowie. Z danych uzyskanych w Urzędzie Miasta wynika, że w styczniu tego roku (stan na 21.01.) wpłynęło 18 wniosków o wycięcie drzew. W analogicznym czasie rok temu wniosków było 13.

  • Więcej jest zainteresowania możliwością wycinania drzew niż samych zleceń – twierdzi Jerzy Zysiak, właściciel Zakładu Urządzania i Konserwacji Zieleni. – Ludzie dzwonią, dopytują się jak działają obecne przepisy, ale wzmożonej wycinki w mieście nie ma.

Jerzy Zysiak twierdzi, że w Tomaszowie ludzie, gdy decydują się na usunięcie drzewa, to mają ku temu poważny powód. Zazwyczaj chodzi o budowę lub rozbudowę obiektów na posesji, na której prowadzona jest działalność gospodarcza. Często drzewo jest chore i jego stan nie budzi wątpliwości, że kwalifikuje się do wycięcia.

Doświadczenie wskazuje, że akceptowalność wycinania drzew w mieście jest w Tomaszowie bardzo niska. Zwykle podnoszą się protesty i głosy oburzenia, gdy na ulicach i osiedlach pojawiają się panowie w kaskach z piłami w rękach. Społeczna presja i nieformalny opór okazują się jak zawsze dużo skuteczniejsze niż sterty przepisów.

Plac Kościuszki został ogołocony w 2012 r. na okoliczność rewitalizacji. Wycięte w większości topole i lipy miały średnio 60-80 lat. Po remoncie św. Antoniego, drzewa wzdłuż ulicy jeszcze trochę pożyją zanim zaczną umierać i minie odpowiednio dużo czasu, by nie kojarzyć ich śmierci z remontem ulicy.

I pomyśleć, że w wielomilionowym Nowym Jorku zewidencjonowane jest każde drzewo – sfotografowane i opisane. Wyliczona jest wartość każdego z drzew w parkach i na ulicach.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook