Kalendarz gminy Inowłódz

Nadchodzących wydarzeń: 0
«lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Nie truj sąsiada

Tak powinna była być zatytułowana konferencja, która odbyła się w poniedziałek, 6 lutego w Urzędzie Miasta.  Poświęcono ją omówieniu dotacji dla mieszkańców powiatu na wymianę pieców, podłączenia się do miejskiej ciepłowni.

Problem smogu, choć nie pojawił się w tym roku, to właśnie tej zimy zyskał na sile. Trochę mrozu i już większość miast, miasteczek, wsi zaczęła się dusić. W większości miast władze ostrzegają przed smogiem, apelują, by nie wychodzić z domów, ograniczyć przebywanie na dworze. W większość miast, ale nie w Tomaszowie. Sami zaś zastanawiamy się donosić czy nie donosić na sąsiada, gdy z komina jego domu wydobywa się żółty, gęsty, drapiący w gardło i nos dym. Kto powinien się wstydzić? Ten, któremu przez myśl przyjdzie donieść do straży miejskiej na truciciela, bo o samym zadzwonieniu nie ma już mowy, czy ten co nas truje, przyczyniając się do  chorób płuc, raka, a nawet śmierci. 

Czy oferta miasta to rozwiązanie problemu? Czy dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła zmniejszy smog w mieście? 

O dofinansowanie będą mogły ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe oraz TTBS. Będzie ono udzielane w formie dotacji do 40% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Osoby fizyczne, jednostki  ubiegające się o dofinansowanie powinny w pierwszej kolejności złożyć wstępne deklarację. Jak informuje nas Urząd Miasta, złożenie deklaracji nie zobowiązuje do uczestnictwa w programie. Są one potrzebne do aplikowania o środki na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, którą przygotowuje Urząd Miasta. Osoby, które teraz złożą deklarację, będą miały pierwszeństwo w dalszych etapach programu. W jego ramach będzie można wymienić piece starszej generacji. na kotłownię węglową, olejową, biomasę, ogrzewanie elektryczne czy odnawialne źródło energii. Będzie to możliwe jedynie w przypadku, gdy nie ma możliwości podłączenia nieruchomości, na której będzie realizowane przedsięwzięcie, do miejskiej sieci ciepłowniczej lub do sieci gazowej. Warunkiem realizacji programu jest pozyskanie przez miasto środków finansowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycję będzie można zrealizować w cyklu dwuletnim, w latach 2017-2018.

W środę, 15 lutego, o godz. 18.00 w sali obrad Urzędu Miasta (I piętro) odbędzie się spotkanie otwarte z przedstawicielami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Urzędu Miasta na temat możliwości uzyskania dofinansowania. Specjaliści odpowiedzą na pytania mieszkańców, pomogą również przy wypełnieniu deklaracji.

 

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook