Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«styczeń 2023 »
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Sonda

Czy strajki w Tomaszowie Maz. powinny nadal się odbywać?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Obchody 227. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Tomaszowie Mazowieckim [film w środku]

Mszą w kościele św. Antoniego rozpoczęły się obchody, w Tomaszowie Mazowieckim, związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. 227 lat temu Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Po mszy zgromadzeni przemarszowali na plac Kościuszki, gdzie Chór Miejski „Artis Gaudium” przywitał wszystkich pieśnią patriotyczną. Następnie została uroczyście wciągnięta flaga RP na maszt. Zgromadzeni odśpiewali hymn Polski.
Podczas wystąpienia, prezydent miasta Marci Witko, podkreślił jak ważnym wydarzeniem była uchwalona 227 lat temu konstytucja 3Maja. Twórcy konstytucji starali się połączyć chrześcijańskie tradycje europy i wartości oświecenia. Był to drugi na świecie a pierwszy w europie takie dokument. Jego główne założenie, to wprowadzanie trójpodziału władzy, uczynienie Polski krajem tolerancyjnym wobec innych wyznań, zniesienie wolnej elekcji i stanowienie monarchii dziedzicznej, zniesienie liberum veto, ustanowienie armii narodowej w sile 100 tysięcy żołnierzy. Marcin Witko zaznaczył, że miesiąc maj jest miesiącem trzech ważnych dat, 1maja, 2 maja oraz 3 maja. 1 maja to dzień szacunku dla pracy, dla ludzi pracy ale także 1 maja, to przystąpienie w 2004 roku Polski do UE, dzięki czemu możemy się dynamicznie rozwijać. 2 maja, święto flagi państwowej, to krótkie święto ustanowione zostało 20 lutego 2004 roku. 3 maj, to uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
Po okolicznościowym wystąpieniu włodarza miasta, odczytany został Apel Pamięci i oddana salwa honorowa. Następnie zebrani udali się pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie złożyli wieńce. Pierwszą oficjalną część zakończył występ chóru miejskiego.
Drugą część otworzył pokaz tańców narodowych. W tym Polonez dla Niepodległej, który został odtańczony przez wszystkich zgromadzonych na płycie placu Kościuszki.
Uroczystości zakończyły się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych oraz rozstrzygnięciem konkursu plastycznego „1918-2018 lat Niepodległej”

       

Zdjęcia: Tomaszów Źródło Pozytywnych Emocji – Dariusz Kwapisiewcz
Zdjęcia: Powiat Tomaszowski
Film: Format3A

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook