Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«maj 2024 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Obowiązkowe szczepienia, testy i nowe limity. Zapowiedź rządu nowych zasad walki z epidemią

Od 15 grudnia zaczną obowiązywać w Polsce nowe obostrzenia. Zakładają one obniżenie do 30 procent limitów obłożenia między innymi w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach. A od 1 marca wymogiem zatrudnienia pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli, służb mundurowych będzie zaszczepienie się przeciwko Covid-19. OD 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie będą mieć zdalną naukę.

Liczba zakażonych od ponad tygodnia nie spada, ale utrzymuje się na podobnym poziomie. A to oznacza, że system ochrony jest zagrożony. Dlatego Adam Niedzielski, minister zdrowia, zapowiada nowe obostrzenia. Dotyczą one uczniów, przedsiębiorców, ale też pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych.

Przede wszystkim Adam Niedzielski zapowiedział finisz prac nad poselskim projektem ustawy, która miała dawać pracodawcom prawo do weryfikacji, kto jest zaszczepiony. Jej idea została jednak zmieniona. – Stawiamy na testy. W tym projekcie będą one zagwarantowane obywatelom – zapowiedział minister Niedzielski. I dodał, że pracodawca będzie miał prawo wymagać od pracownika okazania wyniku testu. To zaś oznacza, że PiS rezygnuje z wprowadzenia możliwości weryfikacji, czy dany pracownik, klient jest zaszczepiony. Znacznie szybciej testowanie obejmie osoby przybywające do Polski spoza strefy Schengen.

– Od 15 grudnia wszyscy, którzy wracają do nas spoza strefy Schengen, będą musieli wykonać test na COVID-19 – PCR albo antygenowy – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Drugi test będzie wymagany po 8 dniach.

Co ważne od 15 grudnia zostanie wprowadzony obowiązek testowania dla współdomowników osoby zakażonej koronawirusem. – W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania – informuje Ministerstwo Zdrowia. Nadal jednak zaszczepienie ma chronić przed kwarantanną, gdy zachoruje domownik.

Za to pojawia się kolejna nowość: wymóg zaszczepiania dla pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych.

Ponadto od 15 grudnia zaczną obowiązywać w Polsce nowe limity obłożenia. Z 50 proc. do 30 proc. zmniejszy się limit obłożenia w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach. Zwiększenie tego limitu może być tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę. Tyle, że obecnie zgodnie z rozporządzeniem do limitu nie wlicza się tylko zaszczepionych, choć za granicą również ozdrowieńców i osoby z negatywnym wynikiem testu na Covid-19. Ponadto Krzysztof Saczka, główny inspektor sanitarny, zapowiedział, że Sanepid będzie weryfikować, czy procedury i zasady wprowadzone przez przedsiębiorcę gwarantują zapewnienie limitów, czy są weryfikowane certyfikaty. – Przedsiębiorca musi nas przekonać, że obowiązują zasady, które wprowadził – mówił Saczka. Właściciele obiektów objętych limitem będą musieli więc opracować własne zasady weryfikacji klientów, czy są zaszczepieni.

Do początku stycznia wprowadzimy rozwiązania ograniczające aktywność i możliwość prowadzenia klubów, dyskotek. Oczywiście z pewnym wyjątkiem dla okresu sylwestrowego – dodał Niedzielski.

Zmiany czekają też szkoły. Od 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie przejdą na naukę zdalną. Warto pamiętać, że od 22 grudnia do 3 stycznia jest przerwa świąteczna, a 6 grudnia jest święto Trzech Króli. Zdalna nauka będzie zatem formalnie tylko przez siedem dni. Żłobki i przedszkola będą działały bez zmian.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook