Kalendarz gminy Lubochnia

Nadchodzących wydarzeń: 0
«marzec 2024 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Oglądali Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy na Majowej i co dalej?

14 listopada, tydzień po publikacji artykułu Zaorać Majową, który ukazał się na naszym portalu, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym zebrała się Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych, w skład której wchodzą min. byli starości tomaszowscy Piotr Kagankiewicz i Mirosław Kukliński. Na spotkaniu obecni byli również zainteresowani rodzice, zabrakło natomiast przedstawicieli Warsztatów Terapii Zajęciowej z Warszawskiej, które mają docelowo zostać przeniesione na Majową. Zebrani obejrzeli pomieszczenia internatu, zarówno te które stoją puste jak i te które są zajmowane przez podpieczonych oraz pomieszczenia w których odbywają się zajęcia. 

Dla przypomnienia, zarząd powiatu podjął decyzję o przeniesieniu zajęć WTZ z Warszawskiej, do budynku internatu na Majowej. Remont zaplanowany został na luty 2020 roku. Obecnie 1/4 część internatu stoi pusta, jednak to niewystarczająca liczba pomieszczeń dlatego podjęto decyzję o zajęciu pomieszczeń użytkowanych przez podopiecznych i  nauczycieli. Rodzice o całej sytuacji dowiedzieli się w tamtym tygodniu i to oni powiadomili nie tylko media ale jak się okazuje radnych, komisje o decyzji i planach zarządu powiatu.

Obecnie internat to 9 pokoi, gównie trzy osobowych i jedno dziecko mieszka w pokoju jednoosobowym. Wychowankowie są w wieku od 8 lat do 22 roku życia, czyli dzieci i dorosłe osoby, wszyscy korzystają ze wspólnej łazienki, mieszkają w tym samym skrzydle internatu. W drugim skrzydle internatu znajdą się pomieszczenia do zajęć terapeutycznych dla dzieci. W chwili kiedy ta część zostanie zajęta przez WTZ, ilość pokoi w których śpią dzieci zmniejszy się do 7 i zostaną zabrane pomieszczenia zajęć terapeutycznych.

Szkoła po umieszczeniu WTZ w internacie nie ma szans na rozwój, nie będzie klas na przyjęcie kolejnych uczniów, zorganizowanie dodatkowych zajęć specjalistycznych, które dzieci maja w orzeczeniach z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej takich jak np muzykoterapia – Monika Zadora mama chłopca uczącego się w ośrodku – Przy szkole mogłyby być zajęcia z wczesnego wspomagania, można utworzyć zerówkę. Spowodowałoby to opiekę od najmłodszych lat dzieci niepełnosprawnych i kontynuowanie w jednej placówce całej edukacji.

Już w tej chwili nie ma gdzie przyjąć dzieci a po zmniejszeniu internatu tym bardziej, rodzice zastanawiają się też gdzie zostaną przeniesione pomieszczenia z zajęciami, w szkole nie ma już miejsca. Wymieniają kolejno jakie pomieszczenia powinny być zapewnione dzieciom z internatu a czego nie ma i tak: powinny być dwie łazienki osobno dla dziewczynek i chłopców, pralnia, świetlica, izolatka, pokój chorych i zaplecze gastronomiczne, tych pomieszczeń brakuje w internacie. 

Patrząc w przyszłość wiemy, że potrzeba jest, będzie więcej dzieci, ośrodek nie będzie mógł spełnić ich potrzeby. W tym momencie będzie to wszystko skompaktowane, upchane w jeno bez możliwości rozwoju – mówi Kamil Socha rodzić dziecka –  w mojej opinii ktokolwiek mówi, że prowadzenie placówki jest nierentowne, spycha potrzeby naszych dzieci na bok. Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, jeżeli internat przestanie istnieć przy ośrodku, ośrodek prawnie nie może istnieć, zacznie istnieć jako zespół szkół, wtedy starosta przekazuje placówkę w ręce prezydenta miasta. W sytuacji kiedy szkoła zostałaby zlikwidowana dzieci wożone będą po placówkach na ternie innych powiatów, lub umieszczane będą w klasach integracyjnych w normalnych szkołach. Nie wyobrażam sobie żeby mój syn z autyzmem mógł chodzić do zintegrowanej szkoły, do której już chodził i to się nie sprawdziło.

7 listopada rodzice złożyli pismo do starostwa o spotkanie ze starostą Mariuszem Węgrzynowskim, 8 listopada pismo o spotkanie złożyli również nauczyciele placówki, na dzień dzisiejszy bez odpowiedzi.

Na 21 listopada, w budynku starostwa o godzinie 15.00 ma odbyć się posiedzenie Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi. Spotkanie jest otwarte.

Jedna z koncepcji zakładała przeniesienie WTZ do dawnych magazynów ośrodka, jednak koszt jaki został wstępnie oszacowany na 1,5 miliona okazał się być dość wysoki dla powiatu i z tej koncepcji zrezygnowano, choć wydaję się ze względu na brak schodów, i dużą wysokość pomieszczeń, dość sensowna.    

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook