Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«marzec 2023 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Sonda

Czy skorzystam ze szczepienia na covid-19?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Okiem tomaszowianina Zygmunta Dziedzińskiego – Łąki Ciebłowickie [zdjęcia]

Łąki Ciebłowickie zajmują obszar 500 ha powierzchni po obu stronach Pilicy wchodząc jednocześnie w skład Spalskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny.

Początek biorą od przysiółka Borkowizna (koniec ul. Kolejowej) na prawym brzegu Pilicy i od końca ul. Henrykowskiej na jej lewym brzegu. Kończą się przed Spałą w rejonie starorzecza Pilicy na wysokości krzyża hr. Wielopolskiej na lewym brzegu rzeki i w rejonie użytku Młynisko na jej prawym brzegu.

Jako turysta, który dwukrotnie przebył rowerem nadbrzeże Pilicy po jej obu stronach od źródeł do ujścia (uwieczniając to na zdjęciach) mogę zdecydowanie stwierdzić, iż rejon Łąk Ciebłowickich jest jednym z najpiękniejszych widokowo fragmentów rzeki Pilicy na całym jej obszarze. Pilica przepływa przez ten teren najbardziej łamaną wstęgą, tworząc wiele malowniczych zakoli i rynien, jak również oryginalnych wysokich skarp nadbrzeżnych. Znajdują się na tym terenie ciekawe enklawy przyrodnicze:

– fragmenty starorzecza Pilicy

– torfowiska i trzęsawiska porośnięte wysokimi trawami i pałkami wodnymi

– ciekawe egzemplarze topoli i wierzb

– liczne odmiany kwiatów łąkowych oraz ptaków i drobnych gadów

Piękno i urok tego terenu można zobaczyć płynąc wzdłuż Pilicy do Spały, ale najlepiej idąc brzegami Pilicy po jej obu stronach. Jest to bardzo mało uczęszczany, nieoznakowany szlak przez co zachowuje swoje wyjątkowe piękno i urok obejmując malownicze pejzaże Łąk Ciebłowickich. Jednakże ta forma trasy jest dość trudna do przebycia, tak więc nie wszystkim turystom ją polecam.

Cały obszar Łąk Ciebłowickich został objęty przez Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi programem ochrony przyrody „ Natura 2000”.

Przedstawiam zatem Państwu do obejrzenia wybrane zdjęcia z tego atrakcyjnego terenu przyrodniczego.

Zygmunt Dziedziński

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook