Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Okiem tomaszowianina Zygmunta Dziedzińskiego – Podklasztorze [zdjęcia]

Opactwo Cystersów w Sulejowie – Podklasztorzu to jeden z najstarszych klasztorów cysterskich na ziemiach polskich. Został założony w wieku dwunastym z fundacji księcia Kazimierza Sprawiedliwego, który to, jak głosi legenda, przebywając w tych stronach na polowaniu, zauroczył się pięknem obszaru nad Pilicą i postanowił sprowadzić w ten rejon zakon francuskich Cystersów.

Obecny kształt opactwa tworzy późnoromańska Bazylika pod wezwaniem Św. Tomasza, która została zbudowana z piaskowca pozyskanego z niedalekiego Szydłowca. Posiada przepiękne wyposażenie sakralne nawy głównej, ale największym zabytkiem są organy posiadające 22 głosy, a zbudowane zostały w 1644 roku. Po obu stronach nawy głównej umieszczone są dwukondygnacyjne, bogato rzeźbione stalle. Pozostałymi obiektami są: fragment murów obronnych, zabudowania klasztorne, jak również wieża opacka z arsenałem.

Zakon Cystersów utworzony został z odłamu Zakonu Benedyktynów, któremu przyświecało hasło „Pracuj i módl się”. Zakonnicy ci podnieśli na tych terenach poziom gospodarki rolnej.

Istniejące obiekty klasztorne znajdują się na prawym brzegu Pilicy, stanowiąc jednocześnie piękną panoramę widokową.

Zygmunt Dziedziński

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook