Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«październik 2023 »
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Sonda

Czy strajki w Tomaszowie Maz. powinny nadal się odbywać?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Oświata za grosze

Najliczniejsza grupa zawodowa w Tomaszowie, dla której pracodawcą jest prezydent miasta to nie są magistraccy urzędnicy, ale pracownicy oświaty. Na garnuszku miasta jest ich ponad tysiąc. To oczywiście nie koniec, bo tzw. organem prowadzącym dla szkół jest też powiat i ten zatrudnia w oświacie ponad 600 osób. Mowa o nauczycielach, przedszkolankach, ich pomocnicach, sprzątaczkach, kucharkach, pracownikach technicznych, sekretarkach, księgowych, kadrowych. Podanie precyzyjnej liczby zatrudnionych jest trudne, bo wielu nauczycieli i nauczycielek pracuje na niepełne etaty, łączy kilkugodzinne zatrudnienie w kilku szkołach. W trakcie roku szkolnego zdarzają się też urlopy zdrowotne i dłuższe zwolnienia lekarskie. Wtedy nauczyciela etatowego zastępuje kolega lub koleżanka. Najczęściej emeryt lub emerytka, bo po co brać młodych. Ci niech szybko pojmą, że nie są potrzebni temu miastu.

Oświata, to najkosztowniejszy element funkcjonowania samorządu. W tym roku na oświatę miejską, a więc podstawówki i gimnazja (jeszcze) oraz przedszkola zapisano w budżecie ponad 71 mln zł. Oczywiście część z tej kwoty to tzw. subwencja oświatowa pochodząca z budżetu państwa. Na ten rok prawie 40 mln zł, ale i tak kształcenie dzieci i młodzieży oraz opieka nad przedszkolakami to ogromny wydatek finansowy dla każdej gminy i każdego miasta.

Z pieniędzy tych trzeba utrzymać budynki, zrealizować zaplanowane inwestycje, ale najwięcej pieniędzy pochłaniają pensje. I choć kwoty liczone w milionach złotych robią wrażenie, to pracownicy oświaty są najgorzej opłacaną grupą zawodową w mieście. Oczywiście nie wszyscy. Zróżnicowanie jest tu znaczne.

Pensje sprzątaczek oscylują wokół najniższej krajowej. Podobnie zarabia personel pomocniczy. Jak żyć panie prezydencie, gdy na rok przed emeryturą, po 30 latach pracy zarobek sięga 1600 zł? Oczywiście nikt nie zadaje głośno takiego pytania, bo na miejsce sprzątaczki w kolejce czeka tabun chętnych. Taka sama kolejka jest na miejsce każdego aktualnie pracującego nauczyciela.

Większość nauczycieli pracuje „na gołych etatach”, co oznacza, że ich pensje (w przypadku stażystów, nauczycieli kontraktowych, mianowanych) mieszczą się w widełkach 2-3 tys. zł. Dopiero nauczyciele dyplomowani (tych jest najwięcej) osiągają pułap powyżej 3 tys. zł. Rodzi się pytanie, dlaczego ludzie kurczowo trzymają się marnie opłacanych stanowisk pracy i jeszcze drżą, by ich nie stracić? Drżą nauczyciele, bo nikt nie wierzy, że reforma oświatowa nie pociągnie za sobą zwolnień. Jeśli nie w tym, to w przyszłym roku odejścia będą. Drżą pracownicy (i znów głównie kobiety) administracji, bo decyzja o utworzeniu Centrum Usług Wspólnych dla wszystkich placówek oświatowych podległych miastu, będzie musiała skutkować oszczędnościami, a oszczędności najłatwiej czyni się poprzez redukcję zatrudnienia. Odpowiedź na pytanie, czemu tkwią w oświacie pozwalającej ledwo przeżyć, jest dość prosta. Nie mają dokąd odejść. W Tomaszowie od lat nie pojawiają się inwestorzy, których napływ skutkowałyby choćby tworzeniem kilkudziesięciu nowych, trwałych miejsc pracy w skali roku. Z drugiej strony, mamy też najniższy w województwie wskaźnik przedsiębiorczości. A czemu tak niski, to pytanie na zupełnie inny materiał.

Na drugim końcu drabiny oświatowych płac są dyrektorzy szkół, którzy, jak na tomaszowskie warunki zarabiają całkiem nieźle. Ich pensje zazwyczaj przekraczają 7 tys. zł (brutto). Są jednak i tacy, którzy potrafią „wyciągnąć” ponad 8 a nawet 9 tys. zł miesięcznie. Dla niektórych dodatkowym źródłem zarobkowania i to całkiem pokaźnym jest realizacja projektów opłacanych z unijnych środków. Zazwyczaj organy prowadzące z dużą przychylnością podchodzą do takich projektów. Są to bowiem dodatkowe pieniądze i punkty w tabelkach mówiących o aktywności w ich pozyskiwaniu. Mało kto zajmuje się analizą ich przydatności dla uczniów. Ale to też zupełnie odrębny temat.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook