Od 1 października 2017 roku do 15 marca 2018 roku tomaszowska straż miejska przeprowadziła 914 kontroli palenisk na terenie całego miasta. Strażnicy nałożyli 65 mandatów karnych oraz zastosowali pouczenia w 39 przypadkach.
Od początku sezonu grzewczego Straż Miejska w Tomaszowie Mazowieckim prowadzi kontrole palenisk na terenie całego miasta. Interwencje podejmowane są w oparciu o zgłoszenia od mieszkańców miasta oraz na podstawie wyników monitorowania powietrza w systemie Airly, a także z inicjatywy własnej strażników.
Do chwili obecnej, w większości przypadków kontrole pokazywały, że źródłem zadymienia jest niska jakość węgla, stan paleniska lub nieumiejętne rozpalanie. Niestety, strażnicy spotykali się także z przypadkami spalania starych mebli, płyt wiórowych, drewnianych elementów pokrytych impregnatami i farbami. Do pieca trafiały również plastikowe butelki, folia, stare ubrania, a nawet dywany i zużyte filtry olejowe.
Mieszkańcy Tomaszowa zazwyczaj chętnie wpuszczają funkcjonariuszy i jak do tej pory nie było przypadków utrudniania przeprowadzenia kontroli. Warto jednak zapoznać się z przepisami, regulującymi uprawnienia organów, w zakresie wykonywania kontroli palenisk.
Działania prowadzone są na podstawie upoważnień wydanych przez Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, na mocy art. 379 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r Prawo ochrony środowiska. Według ustawy, kontrolujący uprawniony jest do:
● wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza a w godzinach od 6 do 22 na pozostały teren;
● przeprowadzania badań lub wykonania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
● żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
● żądania okazania dokumentów i udostępniania wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli
Palenie śmieciami może skutkować pouczeniem lub nałożeniem mandatu w wysokości od 20 do 500 złotych z art. 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Straż miejska może też skierować wniosek do sądu o ukaranie.
Według obowiązujących przepisów, tj: art. 225 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja.
Spalając niedozwolone odpady, nie tylko łamiemy przepisy obowiązującego prawa, ale przede wszystkim, szkodzimy środowisku, a co za tym idzie, również sobie i swoim rodzinom.
Prośby o interwencję można kierować na numer alarmowy straży miejskiej – 986.
Warto pamiętać:
W piecach można spalać:
- węgiel
- czyste drewno
- korę
- korek
- czyste trociny
- ścinki drewna
- czystą tekturę i papier
Nie można spalać:
- plastikowych opakowań
- opakowań typu TETRAPAK
- butelek PET
- opon
- wyrobów z gumy
- resztek farb i rozpuszczalników
- przepracowanych olejów
- starych mebli
- płyt wiórowych
- odzieży
- papieru z kolorowych magazynów
- zanieczyszczonych papierów i tektury
- drewnianych elementów pokrytych farbami czy impregnatami
- podkładów kolejowych
Źródło: http://strazmiejska.tomaszow-maz.pl/