
7 stycznia 2020 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się szkolenie dla członkiń i członków Kół Gospodyń Wiejskich.
W szkoleniu wzięły udział członkinie i członkowie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu tomaszowskiego. Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich – to na tej liście musi znaleźć się koło gospodyń wiejskich, aby mogło korzystać z możliwości, jakie daje ustawa. Wspomniany Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W 2019 . do rejestracji przystąpiło 11 kół – to trochę mało w porównaniu do np. powiatu piotrkowskiego, gdzie tam zarejestrowało sie blisko 100 kół.
– Przyjechałam zdobyć informację ogólne – mówi pani Barbara, która przyjechała z Zubek Dużych w gminie Czerniewice – nasze koło działa już 15 lat i zrzesza 20 osób. – Myślę, że warto skorzystać z pomocy jaką oferuje Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego – dodaje.
– Dzięki nowym przepisom, te zasłużone dla wsi organizacje, kultywujące polski folklor i tradycje otrzymają osobowość prawną. Będą także miały możliwość ubiegania się poprzez ARiMR o wsparcie z budżetu Państwa.
Celem ustawy jest m.in. nadanie osobowości prawnej kołom, zapewnienie możliwości szybkiej rejestracji oraz wsparcie finansowe ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich, a także kultywowania folkloru i tradycji.
Aby zarejestrować koło należy złożyć do Biura Powiatowego ARiMR właściwego ze względu na siedzibę koła Wniosek o rejestrację wraz z załącznikami. Wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji koła: Zarejestruj KGW – formularze
Na terenie jedej wsi siedzibę może mieć jedno koło, decyduje kolejność zgłoszeń. Do założenia koła potrzebnych jest 10 osób. Można przynależeć do jednego koła. Jednak tego warunku nie stosuje się wobec kół działających na podstawie przepisów dotychczasowych
Organizatorami szkolenia byli Kazimierz Maliński – Kierownik ŁODR Oddział Tomaszów Maz. oraz Marta Szymańska- specjalista ds gospodarstw wiejskich i agroturystyki.
Tematem szkolenia były zagadnienia: – prowadzenie dokumentacji podatkowej (Krajowa Administracja Skarbowa), ogólne zasady kontroli i sprzedaży (Sanepid) oraz rejestracja KGW (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).
Lektorami byli:
Pani Ewa Belica _- Kierownik sekcji nadzoru żywności i produktów kosmetycznych – Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Tomaszowie Maz
Pani Anna Gałka – Kierownik referatu obsługi bieżącej- Urząd Skarbowy
Pani Małgorzata Wójcik – Kierownik działu czynności analitycznych i sprawdzających – Urząd Skarbowy
Pan Krzysztof Multan –Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Pani Izabella Muszyńska – Pełnomocnik ds Kół Gospodyń Wiejskich- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Pani Barbara Deperesińska – Naczelnik ARiMR
Zaproszeni Goście:
Dyrektor ŁODR Oddziału w Piotrkowie – Pan Marian Jurek, doradcy zespołu ŁODR w Tomaszowie Maz oraz Panie i Panowie należący do Kół Gospodyń Wiejskich.
O kolejnych szkoleniach będziemy informować na bieżąco.