Kalendarz gminy gm. Tomaszów Mazowiecki

Nadchodzących wydarzeń: 0
«marzec 2023 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Sonda

Czy strajki w Tomaszowie Maz. powinny nadal się odbywać?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Plaża nad Wolbórką

Projekt rewitalizacyjny – „Miasto nad rzeką” ma już prawie dziesięć lat. Czy zostanie wreszcie zrealizowany? Nazwa dla niektórych jest myląca, bo Tomaszów ma trzy rzeki, a największa to Pilica. Projekt dotyczy jednak rzeki, która płynie przez środek miasta, czyli Wolbórki. Mało które z polskich miast jest tak pięknie położone jak Tomaszów. Walorów krajobrazowych wynikających z położenia, przez lata nie dostrzegaliśmy, bo brzegi Wolbórki „zagospodarowały” zagrodzone murami i parkanami fabryki. Po latach, jest szansa, by mieszkańcy odzyskali tę przestrzeń. Pytanie tylko, jak długo będziemy na to czekać.

Pierwszy projekt zagospodarowania terenów nad Wolbórką powstawał osiem lat temu. W nowym programie rewitalizacji, jest też ujęty. Mamy już nawet gotową koncepcję zagospodarowania obu brzegów rzeki między mostami na Warszawskiej i Legionów. Koncepcję przygotowała warszawska firma architektoniczna.

Zaprojektowano: budowę pawilonu gastronomicznego i budynku wielofunkcyjnego (administracja, toaleta, stanąłby na prawym brzegu rzeki nieopodal mostu na Warszawskiej), budowę alejek pieszych, ścieżek rowerowych, placyków parkowych z siłownią zewnętrzną, placem zabaw dla dzieci, parkiem linowym, miejscem do ekstremalnej jazdy na rowerze. Brzegi Wolbórki między mostami połączyłyby dwie kładki pieszo-rowerowe. Wśród elementów tzw. małej architektury zaplanowano budowę podestów widokowych, kompleksu dwóch fontann, pergoli w konstrukcji stalowej, schodów i murków oporowych. Nowe oświetlenie, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery – dopełniłyby zagospodarowanie tego terenu. Projekt przewiduje też powstanie na prawym brzegu plaży krajobrazowej, a także wycinkę chorego i obumarłego drzewostanu, nowe nasadzenia, czyli rekonstrukcję zieleni. Całości towarzyszyłaby budowa konicznej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Całość, ma kosztować w zależności od tego, jaki dokument weźmiemy do ręki 16 lub 22 mln zł. Projekt już jest. Zadanie zaplanowano na 2018 r. Czy ruszy i kiedy będzie zakończony, to już inny temat. Priorytet na tę kadencję, jest jak wiadomo, inny.

Na zdjęciu: prawy brzeg Wolbórki w zimowej odsłonie. 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook