W czasie trwania projektu odbędą się działania interdyscyplinarne: wystawa i wykład wprowadzają oraz warsztaty, dzięki którym uczestnicy otrzymają przygotowanie merytoryczne i techniczne do kontynuacji działań tkackich po jego zakończeniu.
Celem jest propagowanie spuścizny przodków i ukazanie tradycyjnych ludowych wyrobów tkackich w nowej aranżacji. Na przykładzie tkactwa zaprezentowane zostaną możliwości wykorzystania rękodzieła ludowego we współczesnej modzie, co będzie inspiracją do dalszych działań.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023. Partnerami projektu są: Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz Muzeum Regionalne w Opocznie.
W imieniu organizatorów zapraszamy na wydarzenie inaugurujące, które odbędzie się 28 lipca o godz. 17 w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego przy ul. POW 11/15. Tam odbędzie się wykład pt. „Charakterystyka krajek i strojów ludowych w regionie” poprowadzonego przez Aleksandrę Grad-Rychwalską, etnograf Muzeum Regionalnego w Opocznie. Następnie uczestnicy będą mieli możliwość zwiedzenia wystawy etnograficznej tomaszowskiego muzeum oraz zapisać się na warsztaty tkania krajek.