Powrót do listyDziś, 25 października częściowe zaćmienie Słońca

Zaćmienie Słońca to zdecydowanie jedno z najciekawszych zjawisk, jakie możemy oglądać na niebie. Tym razem głębokie, częściowe zaćmienie będzie możliwe do zaobserwowania w całej Polsce. Są jednak regiony, w których będzie wyjątkowo dobrze widoczne.

To właśnie dziś, 25 października 2022 roku zaćmienie Słońca będzie miało miejsce. Tym razem będzie widoczne również z Polski, a zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, gdzie Księżyc zasłoni Słońce w 45 procentach.

Zjawisko rozpocznie się około godziny 11:12. Tarcza Księżyca po prawej stronie zacznie zakrywać Słońce. Maksymalna faza będzie o 12:23 i potem Księżyc zacznie odkrywać tarczę. O godzinie 13:34 całe zjawisko częściowego zaćmienia zakończy się. Będzie to najgłębsze zaćmienie widoczne z naszego kraju od ponad 7 lat.

To niezwykłe zjawisko można obserwować także na własną rękę. Trzeba jednak pamiętać, że obserwacja Słońca jest niebezpieczna, dlatego nigdy nie powinno się oglądać go bez specjalnych filtrów i zabezpieczeń, tym bardziej przez teleskop czy lornetkę – można nawet stracić wzrok. 

Zaćmienie zaobserwować można również z Tomaszowa Mazowieckiego, pogoda sprzyja więc…

Fot. Pixabay

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook