29 lipca do Inowłodza zawitał po raz kolejny Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Trzeba przyznać, że wydarzenie to i koncerty odbywające się w ramach festiwalu mają rzeszę miłośników. Są fani, którzy wędrują razem z festiwalem i odwiedzają każde miejsce koncertowe, a są również tacy, którzy obierają konkretne miasto czy miejscowość. Do takich miejscowości należy Inowłódz, do którego co rok na „Kolory Polski” przybywa tłum widzów zauroczonych klimatem i wyjątkowością tego miejsca.
Sobotnie wydarzenie rozpoczęło się od atrakcji, o które zadbało Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu. Na podzamczu odbywały się warsztaty garncarskie, a w namiotach promocyjnych mieściły się ciekawe stoiska. Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów w Inowłodzu przygotowało loterie fantową oraz „Swojskie jadło”. Panie z KGW z Brzustowa przygotowały placki ziemniaczane i pierogi, natomiast członkinie KGW z Dęby prezentowały ludowe rękodzieło. Tuż obok Zagroda Artystyczna „Stary Sad” i Pani Ewa Nagórska prezentowała wyroby własne razem z Panią Anną Bednarczyk z Zakościela. Na dziedzińcu zamkowym mieściło się stoisko kiermaszu książki gdzie również prezentował się Pan Jerzy Miś, w zamku natomiast tradycyjne wycinanki prezentował Pan Aleksander Dutkiewicz. Przygotowane zostało również zwiedzanie Inowłodza z przewodnikiem – Panem Markiem Miziakiem. W sali koncertowej w koncercie muzyki klasycznej zaprezentowały się Daria i Krysia Stepasiuk z Ukrainy. Przy tej okazji goście mogli obejrzeć również wystawę obrazów Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Łódzkiego, Stowarzyszenia Amatorów Plastyków w Tomaszowie Mazowieckim.
Tuz przed godz. 20 ze sceny wszystkich przybyłych powitali wójt gminy Inowłódz Bogdan Kącki i dyrektor Filharmonii Łódzkiej Tomasz Bęben. Tegoroczne „Kolory Polski” odbywają się pod hasłem „Ekologiczna Wędrówka z „Kolorami” na szlaku bioróżnorodności regionu łódzkiego”, dlatego tuż przed koncertem, tak jak w każdym festiwalowej miejscowości w Inowłodzu obok Zamku również posadzone zostało drzewo, a dokładnie dorodna lipa.
Wkrótce potem nastąpił wyczekiwany przez wszystkich moment – koncert zespołu Trebunie Tutki w składzie: Krzysztof Trebunia – Tutka – skrzypce, złóbcoki, koza podhalańska, róg, piszczałki, fujary, śpiew, Anna Trebunia- Wyrostek – basy podhalańskie, śpiew, Jan Trebunia – Tutka – altówka, śpiew, Michał Poniżnik – klarnet, Jacek Fedkowicz, Andrzej Polak – kontrabas.
Gościnnie z zespołem wystąpili: Mirosław Rajt, który zagrał na cymbałach węgierskich, Julia Doszna łemkowska pieśniarka wykonująca utwory inspirowane muzyką ludową, Nina Stiller piosenkarka, śpiewająca m.in. w języku jidysz, po hebrajsku i aramejsku zaprezentowała utwory muzyki żydowskiej.
Zespół Trebunie Turki góralskimi utworami i pięknym koncertem oczarował publiczność zgromadzoną w Inowłodzu. Zapewne dla wszystkich był to wyjątkowy wieczór i wspaniała uczta duchowa.
Festiwal „Kolory Polski” jeszcze trwa, a do Inowłodza przybędzie znów za rok, na pewno z ciekawym koncertem, zapraszamy gorąco.
Źródło: inowlodz.pl