Powrót do listyIskierka po raz czwarty pokolorowała świat na niebiesko

Stowarzyszenie na rzecz dzieci z autyzmem po raz czwarty, 1 grudnia,  spotkało się w sali widowiskowej Ośrodku Kultury Tkacz. Jak zapewniają inicjatorki spotkanie miało na celu upowszechnianie wiedzy na temat autyzmu. Organizatorem było tomaszowskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Autyzmem „Iskierka”, a sam projekt realizowany był przy współpracy Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim.

Obecni na piątkowym spotkaniu, byli nie tylko rodzice dzieci z autyzmem ale osoby chętne do założenia niebieskich okularów,  by poszerzyć swoją wiedzę na temat autyzmu, poznać dzieci i ich rodziny. Zobaczyć, jak podjęta terapia efektywnie wpływa na funkcjonowanie podopiecznych.

Nieustannie malujemy świat na niebiesko, pod takim tytułem odbywa się dzisiejsze spotkanie – mówi prowadząca Agnieszka Szczepaniak psycholog –  które ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat autyzmu wśród nas mieszkańców Tomaszowa i okolic. Chcemy państwu pokazać tym razem nieco zabawną odsłonę niebieskiego świata, świata podopiecznych stowarzyszania i innych dzieci które są w niebieskim świecie i nie zostały odkryte.

Podczas spotkania została wyświetlona oraz omówiona prezentacja multimedialna. Prezencja miała za zadanie upowszechnianie wiedzy na temat autyzmu wśród mieszkańców powiatu tomaszowskiego. Organizatorki chciały w ten sposób przybliżyć problematykę choroby oraz  jak rozpoznawać dzieci cierpiące na autyzm. Jakie są pierwsze symptomy i oznaki autyzmu, na co należy zwrócić uwagę, co powinno rodzica, opiekuna zastanowić w zachowaniu dziecka. Jak bardzo jest to zróżnicowana choroba i jak duży jest to problem społeczny.

Obecny tego dnia w Tkaczu Michał Jodłowski, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim, mówił tak: Zarząd  Powiatu, w ramach programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, corocznie wspiera inicjatywę prowadzoną przez Stowarzyszenie „Iskierka”, które powstało w 2014 roku i aktywnie wspiera to stowarzyszenie w organizacji i upowszechnianiu wiedzy na temat autyzmu wśród mieszkańców powiatu tomaszowskiego. Jesteśmy dzisiaj na czwartej z rzędu imprezie organizowanej przez  stowarzyszanie „Iskierka”, współfinansowanej przez zarząd powiatu. Liczymy na dalszą owocną współpracę z paniami, które są tu naprawdę bardzo mocno zaangażowane w pracę i realizację zdań.

Stowarzyszenie działa od 2014 roku. Zaczęło się od idei połączenia wszystkich rodziców dzieci, by wzajemnie się wspierać. Początkowo była to tylko grupa wsparcia. Następnie utworzone zostało stowarzyszenie. Obecnie zrzeszonych jest około 30 osób. Spotykania odbywają się raz w miesiącu, by omówić bieżące sprawy. Ważnym elementem działalności jest edukacja, upowszechnianie wiedzy czym jest autyzm między innymi w szkołach. Z tego samego powodu organizowane są doroczne otwarte spotkania w Tkaczu.


Podczas spotkania nie mogło zabraknąć występów najmłodszych. Swoje umiejętności artystyczne zaprezentowały zarówno dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jak i dzieci bez zaburzeń w rozwoju. Wysępili podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Autyzmem „Iskierka”, Przedszkole Integracyjne ISKIERECZKI, Niepubliczne Katolickie Przedszkole Językowe „Wyspa Szkrabów”, Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 8, Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Fundacji Społecznej RAZEM, Przedszkole Raj-Landia, Szkoła Podstawowa nr 8, oraz zespół Cantinero, i Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów z ul. św. Antoniego.

Organizatorki wyraziły wdzięczność i podziękowały wszystkim osobom i instytucjom za pomoc w organizacji spotkania.

Poczęstunek dla wszystkich uczestników zapewnił Mariusz Filip.

 

Jeśli artykuł Ci się podobał, udostępnij go by inni też mogli go przeczytać. A jeśli chcesz być na bieżąco polub nasz fanpage na Facebooku!

 

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook