Powrót do listyKażda kropla ratuje życie

Krew ratuje życie tylko wtedy, gdy ktoś zgodzi się ją oddać dla drugiego człowieka. Dziś, 25 lipca, na parkingu Galerii Tomaszów, można było oddać krew, w mobilnym punkcie pobrań. 34 krwiodawców pokazało, że warto pomagać, dzięki temu uzyskano ponad 15 litrów drogocennego surowca. Wśród chętnych były osoby, które po raz pierwszy oddały krew ale stawili się też stali krwiodawcy. Od honorowego oddawania krwi można się uzależnić, przekonywali ci drudzy, którzy podkreślali, że jak już raz oddasz krew, to wejdzie ci to … w krew.

W województwie łódzkim zapotrzebowanie na krew, to 200 jednostek dziennie w chwili obecnej udaje się pozyskać 120, to za mało. Krwi ciągle brakuje. Dlatego też, mobilne punkty pobrań co jakiś czas wyjeżdżają „w miasto”, by wyjść naprzeciw potencjalnym dawcom. Sama procedura oddania krwi, nie jest trudna. Ważne by mieć ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Należy wypełnić trzy stronicowy formularz, w którym znajdują się pytania dotyczące zdrowia przede wszystkim, zażywania leków czy przebytych zabiegów. Kolejny krok, to pobranie próbki krwi, przez pielęgniarkę, w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych. Dla osób oddających po raz pierwszy krew badania obejmują grupę krwi oraz hemoglobinę. Osoby systematycznie oddające krew, badane  mają poziom hemoglobiny lub/i morfologię krwi, gdyż raz w roku każdemu dawcy wielokrotnemu należy oznaczyć pełną morfologię krwi. Kolejny etap to spotkanie z lekarzem, który ostatecznie zdecyduje o tym, czy osoba może oddać krew czy nie. Ostatni etap, to pobranie krwi. Pobiera się 450 ml płynu jednorazowo, odstęp od jednego oddania krwi a chęcią oddania po raz drugi musi wynieść 3 miesiące. Podczas jednorazowego pobrania krwi, pobierane są również próbki do badań pozwalających zdiagnozować, czy krwiodawca nie jesteś nosicielem niektórych chorób zakaźnych. Po kilku dniach można się zgłosić po odbiór wyników bezpłatnie wykonanych badań.
Dawca w każdej chwili podczas pobierania może wycofać zgodę na oddanie krwi. Po oddaniu może poinformować, że jego krew nie nadaje się do przetoczenia.

Kolejna wyjazdowa akcja odbędzie się 8 sierpnia na parkingu Galerii Tomaszów od godziny 10.00.  Krew można też oddać w punkcie stacjonarnym, który w Tomaszowie znajduje się w Szpitalu Rejonowym. Punkt czynny od wtorku do piątku w godzinach 8.00 – 10.00

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook