Stowarzyszenie „Nadzieja” zaprasza na koncerty patriotyczne. Pierwszy z nich odbędzie się w Będkowie, w kościele filialnym pw. Św. Zygmunta w Rososze w gm. Będków, 29 sierpnia o godz. 17.40. Drugi natomiast 1 września w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej przy ul. Farbiarskiej 20/24, o godz. 19.15. Wydarzeniem towarzyszącym koncertom będzie wystawa poświęcona rotmistrzowi Pileckiemu.
Okazję ku temu stanowi zbliżająca się 82 rocznica wybuchu II wojny światowej, największego konfliktu zbrojnego XX wieku, który pochłonął miliony ofiar. Swoje życie, w obronie Ojczyzny przed najeźdźcą, poświęciło wówczas wielu młodych ludzi. Jednym z nich był wybitny poeta polski, Krzysztof Kamil Baczyński, który jest jednym z patronów 2021 roku. W styczniu tego roku przypadała bowiem 100 rocznica urodzin twórcy, który choć zmarł w wieku 23 lat, pozostawił po sobie niemały dorobek artystyczny. To właśnie w oparciu o twórczość tego młodego poety, stowarzyszenie „Nadzieja” przygotowało koncerty, które w swej idei mają pokazać wizję patriotyzmu obecnego pokolenia, na pozór tylko różniącego się od tego, który prezentowali młodzi żyjący w trudnych wojennych czasach.
– Chcemy pokazać, że dzisiejsze młode pokolenie nie spędza czasu tylko przed komputerem, nie wychodząc z domu i nie mając zainteresowań. My również jesteśmy Polakami, znamy naszą historię i pamiętamy o ludziach, którzy swoje życie poświęcili ojczyźnie. – mówi Zuzanna Ignasiak ze stowarzyszenia. – Naszym celem jest przede wszystkim upamiętnienie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz rotmistrza Pileckiego, ale także zmiana postrzegania młodych ludzi krytykowanych za brak zainteresowań i alienację społeczną. Młodym ludziom zaś chcemy pokazać, że warto realizować swoje pasje, że można się spełniać przy odrobinie kreatywności i ze wsparciem funduszy z programów ministerialnych i unijnych.
Stowarzyszenie „Nadzieja” tworzy troje młodych ludzi – Weronika Bąk, Zuzanna Ignasiak i Konrad Ignasiak, których pasją są muzyka i śpiew. Wszyscy swoje szlify artystyczne zdobywali w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej. Weronika należy do sekcji wokalnej PCAS-u, prowadzonej przez Katarzynę Rychlik, pasjonuje się też historią i bierze czynny udział w wydarzeniach historycznych. Konrad ukończył I stopień Państwowej Szkoły Muzycznej w Tomaszowie, a obecnie pobiera lekcje gry na gitarze u Grzegorza Przedbory, a Zuzia już dziś studiuje organistykę w Studium Muzyki Kościelnej, logopedię z audiologią oraz należy do sekcji wokalnej PCAS. Ukończyła też I stopień Państwowej Szkoły Muzycznej w Tomaszowie, prowadziła zajęcia muzyczne z dziećmi. Jako grupa nieformalna wielokrotnie uczestniczyli wolontaryjnie w eventach, koncertach i imprezach, także plenerowych. Znani są w powiecie tomaszowskim z oprawy wielu wydarzeń religijnych i patriotycznych. Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie w kwocie 8 tys. zł. do projektu „Pamiętamy – nietypowa odsłona patriotyzmu młodych” w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Łódzkiego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2021 roku ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Projekt zakłada organizację dwóch koncertów, których inspiracją będzie twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz wystawy poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Koncerty będą organizowane zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Bezpłatne wejściówki na koncert w PCAS-ie będą dostępne w sekretariacie placówki od środy, 25 sierpnia.