Powrót do listyOd 24 czerwca 2020 roku wnioski z Tarczy Antykryzysowej można składać tylko drogą elektroniczną

Wnioski o Tarczę Antykryzysową, w tym o świadczenie postojowe i zwolnienie z obowiązku opłacania składek przez trzy miesiące oraz o dodatek solidarnościowy – można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).

Od środy (24 czerwca) wnioski z Tarczy Antykryzysowej  można przesyłać do ZUS  wyłącznie za pośrednictwem PUE. Chodzi tu m.in. o wnioski: o  dodatek solidarnościowy, świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek (wnioski do 30 czerwca), udzielenie ulgi bez opłaty prolongacyjnej oraz odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę. Takie zmiany wprowadziła Tarcza Antykryzysowa 4.0.  

Żeby przesłać wniosek elektronicznie potrzebny jest profil na PUE. Profil na PUE można założyć bez wychodzenia z domu, przez bankowość elektroniczną,  profil zaufany, przy użyciu podpisu kwalifikowanego lub podczas wizyty w placówce ZUS . Na stronie ZUS jest zamieszczona instrukcja w jaki sposób krok po kroku założyć konto na PUE. W zakładaniu profili na PUE będą pomagali pracownicy Zakładu. Pracownik sali obsługi klientów na dowolnym stanowisku potwierdzi dane (tożsamość) i założy profil. – mówi Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Wnioski elektroniczne o wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej muszą być podpisane.  Można je podpisać za pomocą funkcji podpisu profilem PUE, podpisu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, za pomocą podpisu osobistego (e-dowód). Najprostszym sposobem autoryzacji jest podpisanie wniosku profilem PUE.  Po wypełnieniu wniosku trzeba kliknąć przycisk „podpisz profilem PUE” i wniosek jest wysłany do ZUS. – mówi Monika Kiełczyńska.

Złożenie wniosku drogą elektroniczną pozwala na uniknięcie błędów przy ich wypełnianiu. Elektroniczne wnioski są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System pilnuje, aby niezbędne informacje zostały wypełnione. Nie pozwala na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku. 

Portal PUE ZUS jest elektroniczną skrzynką podawczą. Dzięki PUE można załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu.  Przez internet można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach. Za pośrednictwem PUE można wysłać też wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe oraz rozliczyć składki.

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook