Powrót do listy„Profilaktyka jodowa”. MSWiA informuje, co zrobić w sytuacji awarii elektrowni jądrowej

 
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało specjalną broszurę informacyjną dot. stosowania tabletek ze stabilnym jodem, w przypadku skażenia spowodowanego awarią w elektrowni jądrowej. Jednocześnie resort podkreśla, że zgodnie z informacjami Państwowe Agencji Atomistyki obecnie na terenie naszego kraju nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia Polaków. 

Broszura informacyjna została nazwana „Profilaktyką jodową”. Są to wytyczne dotyczące przyjmowania tabletek zawierających wysokie stężenie stabilnego jodu. 

Przyjęcie takiej tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując tym samym wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz gromadzeniu się go. Taką tabletkę należy przyjąć niezwłocznie (w ciągu 2 godzin) od komunikatu właściwych służb. W przypadku późniejszego przyjęcia działanie tabletek nadal pozostaje korzystne w ciągu do 8 godzin od wystąpienia skażenia. 

Jak podkreśla MSWiA, dawkowanie jest uzależnione od wieku osoby przyjmującej. 

  • dorośli do 60 r.ż. i dzieci powyżej 12 r.ż. 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu)
  • dzieci od 3 do 12 r.ż. 1 tabletka (50 mg jodu)
  • dzieci od 1 miesiąca życia do 3 r.ż. 1/2 tabletki (25 mg jodu)
  • noworodki 1/4 tabletki (12,5 mg jodu)
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią 2 tabletki (100 mg jodu)

W komunikacie zaznaczono także, kiedy tabletki ze stabilnym jodem nie należy przyjmować:

  • jeśli występuje uczulenie na jodek potasu lub jakikolwiek składnik leku
  • jeśli występuje nadczynność tarczycy
  • jeśli występuje zaburzenie naczyń krwionośnych
  • jeśli występują choroby autoimmunologiczne

Resort zaznacza, że tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem. 

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook