„Rodzice dla klimatu” zapraszają do udziału w peletonie rowerowym z Bełchatowa do Warszawy przez Nowy Janów, Piotrków Trybunalski, Zalew Sulejowski, Tomaszów Mazowiecki, Skierniewice, Żyrardów i Nadarzyn, do udziału w wydarzeniach towarzyszących oraz do wspólnego działania na rzecz klimatu, czystego powietrza, ochrony przyrody oraz sprawiedliwej transformacji. W dniach 25.05. – 29.05.2022 każdy może przyłączyć się do wydarzeń na trasie przejazdu peletonu głównego i pokazać, że klimat to nasza wspólna sprawa.
Uczestnicy wydarzenia zjeżdżają się 25 maja w Nowym Janowie, miejscowości znajdującej się nieopodal elektrowni Bełchatów, która jest jednym z największych emitentów CO2 w Europie, by nazajutrz w Dniu Matki, 26 maja, wyruszyć na trasę raju rowerowego współorganizowanego przez Rodziców dla Klimatu. W drodze pod Sejm, która potrwa cztery dni, zaplanowane są wydarzenia edukacyjne, dyskusje i spotkania z lokalną społecznością. Z rowerem lub bez, do “Rajdu dla Klimatu”, dołączyć może każdy.
Celem rajdu jest zwrócenie uwagi na potrzebę ambitnej polityki klimatycznej dla Polski, ale też rozmowa o problemach i potrzebach lokalnych społeczności, w tym sprawiedliwej transformacji regionów wydobywczych.
“To wydarzenie jest przede wszystkim dla miłośników jazdy rowerem, ale nie tylko. Bardzo chcemy spotykać się z mieszkankami i mieszkańcami miast znajdujących sie na trasie przejazdu. Dlaczego jedziemy? …bo nie możemy biernie czekać i przyglądać się jak przyszłość naszych dzieci i kolejnych pokoleń zostaje zaprzepaszczana. Martwimy się, że kryzys klimatyczny jest coraz bardziej realny. Ekstremalne zjawiska pogodowe, susze, pożary, topnienie lodowców – to wszystko konsekwencje ludzkiej nieodpowiedzialności. Od pięciu lat rządzący jedynie debatują, zastanawiają się, ale nic nie robią, nie słuchają naukowców. Konieczne jest w Polsce przeprowadzenie przekształceń energetycznych już teraz. Musimy przestać spalać węgiel jak najszybciej! Musimy przestać zanieczyszczać środowisko!” – komentuje Dorota Herman z Rodziców dla Klimatu, mama Dominika i Julka.
Trasa przebiegać będzie przez Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Zalew Sulejowski, Tomaszów Mazowiecki, Skierniewice, Żyrardów i Nadarzyn. Stały skład peletonu rowerowego liczy 10 osób, ale, co bardzo ważne, każdy w dowolnym momencie będzie mógł do niego dołączyć. Szczegóły lokalizacji dostępne są na stronie www Rodziców dla Klimatu oraz w mediach społecznościowych organizatorów.
W miastach-przystankach można będzie wziąć udział w licznych wydarzeniach: panelach dyskusyjnych i naukowych, ale też wydarzeniach o charakterze familijnym tj. np. warsztaty robienia kiszonek, naturalnych kosmetyków, zabawy rodzinne, wegańskie gotowanie, szydełkowanie ekologiczne, wspólne sprzątanie lasów, malowanie eko-muralu farbą pochłaniającą zanieczyszczenia z powietrza, wystawę prac artystów i artystek z całego świata, a także dzieci z Polski, pod szyldem międzynarodowej kampanii #OurOtherMother (Nasza Druga Matka).
Symboliczną metą wydarzenia jest Sejm w Warszawie, przed którym w niedzielę, 29 maja, nastąpi zjazd rodzicowo – rowerowej masy krytycznej, konferencja prasowa oraz odczytanie i złożenie w kancelarii premiera petycji wzywającej go do działań na rzecz ambitnej polityki klimatycznej.
“Widzimy, jak nasze dzieci wychodzą na ulice, walcząc o swoją przyszłość – zamiast beztrosko cieszyć się dzieciństwem. Tak być nie powinno! Ludzie potrzebują zielonych i sprawiedliwych globalnych reform, które przyczynią się nie tylko do powstawania miejsc pracy, ale przede wszystkim do tworzenia bardziej bezpiecznego świata i przyszłości dla naszych dzieci” – dodaje Kamila Kadzidłowska z Rodziców dla Klimatu, mama Julka, Jeremiego i Leona.
Zwieńczeniem rajdu będzie natomiast wegański rowerowy piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka połączony m.in. z eko-warsztatami, rozmową z uczestnikami rajdu oraz otwarta scena dla małego eko-artysty-aktywisty na terenie pobliskiego Jazdowa.
Szczegółowy plan wydarzeń na stronie https://www.rodzicedlaklimatu.org/rowerem-dla-klimatu/ oraz na Facebooku i Instagramie organizatorów.
Rajd “Rowerem dla Klimatu” współorganizuje i wspiera ogromna rzesza organizacji pozarządowych i ruchów oddolnych min.:
Zielone Mazowsze, Fundacja Rozwój TAK – Odkrywki NIE, Odpowiedzialny Inwestor, Greenpeace Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO), Otwarty Jazdów, Zbychewka – pracownia ceramiki, TEB Edukacja, Tomaszowski Kongres Kobiet, LESZY Miłośnicy Czystych Lasów, BIBLIOTEKA im. Pawła Hulki-Laskowskiego w Żyrardowie, Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Reymonta w Skierniewicach, posłanka Anita Sowińska, Filip Springer, Strajk dla Ziemi – Earth Strike Łódź, Załoga Rowerowa Zgrzyt – Bełchatów, Kooperatywa od.coop, Podróże z Pazurem, Velo rodzina, Chór Klimatyczny, KOBIETY WĘDROWNE, Lekarze Dla Klimatu, Green REV Institute, Instytut na rzecz Ekorozwoju
Osoby do kontaktu:
Kamila Kadzidłowska, tel: +48 508-138-999, mail: kamila.kadzidlowska@rodzicedlaklimatu.org
Dorota Herman, tel: +48 606-851-762, mail: d.herman@rodzicedlaklimatu@org
Patrycja Stefanek, tel: +48 792-444-542,
FB: https://www.facebook.com/RodzicedlaKlimatu
TT: https://twitter.com/rklimatu
e-mail rodzice@rodzicedlaklimatu.org
Kim są rodzice dla Klimatu?
Ruch „Rodzice dla Klimatu” to grupa rodziców zaniepokojonych o przyszłość dzieci w kontekście nadciągającej katastrofy klimatycznej. Podobnie jak inne klimatyczne ruchy społeczne opierają się na autorytecie nauki. Ruch powstał w 2019 roku na fali wielotysięcznych strajków Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, początkowo jako wsparcie dla młodych aktywistów, z czasem zaczął także inicjować własne działania wobec polityków i jednostek odpowiedzialnych za pogłębianie kryzysu klimatycznego (jak choćby PGE).