Powrót do listySyrop z mniszka lekarskiego skarbnicą witamin oraz minerałów

Warsztaty kulinarne wyprodukowania syropu z mniszka lekarskiego już za nami. O tym, jakie zalety ma popularny mlecz dowiedzieli się uczestnicy warsztatów kulinarnych, które przeprowadziła pani Barbara Kagankiewicz z Koła Gospodyń Wiejskich „Stokrotki” gm. Lubochnia.

Syrop z mniszka lekarskiego jest skarbnicą witamin oraz minerałów. Zawiera również mnóstwo innych substancji, które mają działanie prozdrowotne, np.: wzmacniają układ odpornościowy, oczyszczają organizm z toksyn, wspomagają układ oddechowy podczas infekcji , działają przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, wspomagają układ pokarmowy – stymulują produkcję soków żołądkowych i poprawiają trawienie i wiele innych.

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z procesem wytwarzania syropu z mniszka lekarskiego, dowiedzieli się o jego wielu właściwościach zdrowotnych oraz walorach smakowych. Gospodynie z KGW „Stokrotki” od lat specjalizują się w wyrobie syropu z mniszka częstując nim przyjezdnych do gminy gości, podczas festynów, jarmarków. Na warsztatach mogliśmy również spróbować pysznych ciasteczek wypieczonych z dodatkiem mniszka a także lemoniady.

Poniżej dzielimy się przepisem . Jest bardzo łatwy do wykonania, zdrowy i naprawdę cieszy! Kwiaty należy zbierać w suchy i słoneczny dzień. Powinny być dobrze rozwinięte, a przede wszystkim czyste – czyli takie, które wyrosły na czystych ekologicznie terenach, daleko od dróg i zabudowań. Najbardziej wartościowe są kwiaty majowe.

Przepis na syrop z kwiatów mniszka lekarskiego inaczej zwany „miodkiem” wg. KGW „Stokrotki”

Składniki:

400 dobrze rozwiniętych kwiatów mlecza (same główki)

2 cytryny

1 litr wody

1 kg cukru

Wykonanie:

Zebrane w suchy i słoneczny dzień główki kwiatów mlecza najpierw rozkładamy w pełnym słońcu, na białym materiale, aby pozbyć się owadów. Po ok. 2 godzinach kwiaty wkładamy do garnka, zalewamy wodą, lekko ugniatamy, by zredukowały swoją objętość. Gotujemy na wolnym ogniu przez ok. 15 minut. Pod koniec gotowania dodajemy wyparzoną i dobrze wyszorowaną cytrynę pokrojoną na plastry. Mieszamy , lekko ugniatamy i przykrywamy pokrywką. Odstawiamy na co najmniej 12 godzin. Następnie odcedzamy przez gazę i do wywaru dodajemy cukier i sok z cytryny. Mieszamy i gotujemy ok. 3 godzin na bardzo małym ogniu, aż cukier całkowicie się rozpuści i uzyskamy konsystencję lejącego miodu. Taki gorący syrop od razu przelewamy do dobrze umytych i wyparzonych, osuszonych słoiczków i ustawiamy do góry dnem i pozostawiamy do ostygnięcia.

Tak przygotowany syrop możesz przechowywać w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu przez kilka miesięcy, a nawet lat.

Warsztaty zrealizowano w ramach projektu „Gminny Eco-Challenge”

Galeria zdjęć z warsztatów TUTAJ

 

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook