Nasz wspólny problem smog, tak zaczął spotkanie Jędrzej Dzierżyński, które odbyło się w piątkowy wieczór, 16 lutego, w kawiarni Sploty w Tomaszowie Mazowieckim.
Zanieczyszczenia powietrza to coś, przed czym trudno jest nam się uchronić o czym doskonale wie Jędrzej Dzierżyński, który jest pomysłodawcą i współtwórcą stowarzyszenia „Czysta Wieś”. Obecnie inicjatywa jest w trakcie rejestracji. Stowarzyszenie będzie miało za zadanie edukowanie dzieci, co jak podkreślił Dzierżyński jest dla niego najważniejsze. Będzie również uświadamiać starszych mieszkańców wsi, na początku Inowłodza gdzie sam mieszka, a później mieszkańców powiatu tomaszowskiego, na temat czystości powietrza, które wdychamy i bez którego nie jesteśmy w stanie żyć.
Podczas prezentacji, która poprzedziła dyskusję wśród zebranych, moderator starał się przybliżyć czym jest smog i jak nam zagraża. Jaki jest jego skład. A to między innymi benzen, ołów, pyły zawieszone, które wdychamy z powietrzem i które nam szkodzi.
Większość z nas nie ma pojęcia, jakim powietrzem oddycha, a nawet jeśli wiemy, że jest ono niezbyt dobrej jakości, często to lekceważymy. Tymczasem zanieczyszczenia szkodzą wielu narządom naszego ciała. Miejskie powietrze może zwiększać ryzyko chorób serca nawet o kilkadziesiąt procent. Pył zawieszony, uszkadza płuca, podnosi ciśnienie krwi, zwęża naczynia krwionośne i drogi oddechowe, zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu, przenika do organizmu płodu i zaburza jego rozwój, może być rakotwórczy. Benzen czy benzo(a) piren, zwiększają ryzyko raka (zwłaszcza płuc), mogą podrażniać skórę i oczy. Ozon, uszkadza płuca, wywołuje kaszel i bóle w klatce piersiowej. Dwutlenek siarki, zwęża drogi oddechowe (zwłaszcza u osób chorych na astmę i małych dzieci). Tlenki azotu, mają działanie podobne do ozonu i dwutlenku siarki, poza tym wywołują zaburzenia rozwoju u dzieci. Tlenek węgla, wywołuje niedotlenienie serca, mózgu i innych narządów, zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Ołów, uszkadza m.in. mózg, nerwy, kości, układ krwiotwórczy i odpornościowy, nerki i narządy rozrodcze.
Polska się dusi, zanieczyszczenie powietrza jest palącym nas problem. Według badań WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, 33 znajdują są w Polsce a wśród nich Tomaszów Mazowiecki na 30 miejscu.
Smog to taki nasz standard zimy. Tak jak dawniej symbolem zimy był śnieg, dziś jest nim dym, ogromne kłęby dymu. Smog bierze się głównie z niskiej emisji, spalania węgla, spalania drewna i spalania śmieci. Za smog odpowiada też transport, głównie dotyczy samochodów z silnikami diesla. Przemysł i elektrownie, ale one przyczyniają się do powstawania smogu w mniejszym stopniu, ponieważ mają na swoich kominach filtry – mówił podczas prezentacji Dzierżyński.
Zdjęcie zrobione, 18 lutego 2017 roku, przez naszego czytelnika. Ulica Orzeszkowa w Tomaszowie Mazowieckim.
Dziś ogromną rolę odgrywa tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia z domowych kominów. Aż 80 proc. benzo(a)pirenu w Polsce powstaje wskutek ogrzewania budynków. Jędrzej Dzierżyński mocno podkreślał fakt, że najlepszym opałem jest pellet, natomiast węgiel czy nawet drewno jak również eko groszek jest dla naszego środowiska surowcem szkodliwym.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych organizacji partyjnych min. z Nowoczesnej, PO, straży miejskiej, radni powiatowi. Obecny był wiceprezydent miasta Tomaszowa Mazowieckiego Tomasz Jurek, wójt Inowłodza Bogdan Kącki ale także lokalni przedsiębiorcy, społecznicy oraz mieszkańcy którzy na bieżąco śledzą problem smogu w naszym mieście i powiecie.