Powrót do listyWielki Ważny Wynalazca w SP 7

Kolejny etap naszych przygód z Ignacym Łukasiewiczem poświęcony był wodzie i jej wyporności.
Młodzi odkrywcy zapoznali się z postacią Stefana Drzewieckiego czyli polskigo WWW, Wielkigo Ważnego Wynalazcy! Dlaczego? Choćby, dlatego, że był pierwszym naukowcem, który stwierdził, że lot maszyny cięższej od powietrza, czyli samolotu jest możliwy. Badał dokładnie te sprawy. Wydał liczne prace naukowe na ten temat, a pisząc je, bacznie przyglądał się ptakom i zastanawiał, co sprawia, że mogą latać?
Stefan wynalazł też pierwszy okręt podwodny o napędzie elektrycznym (czyli z akumulatorami)! Opracował kilometromierz dla pojazdów konnych pełniących rolę taksówek (obecnie w taksówkach montowane są taksometry), a później kilometromierz dla pociągów. To dzięki niemu istnieje dromograf, czyli urządzenie które samoczynnie rysuje kurs płynącego statku. Zawdzięczamy mu tunel aerodynamiczny. Drzewiecki jako pierwszy zastosował peryskop w łodzi podwodnej. Wynalazki te przez lata były udoskonalane, rozwijane, przekształcane. W nowoczesnych formach służą ludziom do dziś. Większość z nich powstała blisko 100 lat temu. 100 lat!

Podczas zajęć budowaliśmy modele statków z papieru, wykonywaliśmy węzły żeglarskie oraz eksperymentowaliśmy i konstruowaliśmy bawiąc się w młodych wynalazców.

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook