13 grudnia 2021 roku, w sali widowiskowej Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim, odbył się wykład zatytułowany: „Represje wobec działaczy NSZZ Solidarność w Tomaszowie Mazowieckim w okresie stanu wojennego 1981-1983”.
Ten dramat położył się cieniem na możliwości pełnego rozwoju Polski. Zahamował rozwój Polski. Doświadczyliśmy niewątpliwie bardzo znaczącego kryzysu gospodarczego. To wszystko, co się wtedy działo, zostało podporządkowane tym siłom wojskowym, tym wszystkim, którzy tłumili zapędy wolnościowe, tłumili to wszystko, co wiązało się z niepodległością, z wolnością, z wyswobadzaniem się spod kurateli sowieckiej. Dzisiaj obchodzimy tą rocznicę, bo to jest bardzo ważne, żeby w historii Polski to wydarzenie zapisało się w pamięci przede wszystkim młodych ludzi, ale proszę Państwa, to co jest też bolączką, to co jest pewnym dramatem, żyją ofiary, które nie dostały do końca zadośćuczynienia i żyją prześladowcy, którzy często jeszcze nie zostali rozliczeni z tego wszystkiego, co właśnie wiąże się z tamtym okresem czasu – Mariusz Węgrzynowski – starosta powiatu tomaszowskiego.
Prowadzący spotkanie przedstawił prezentację multimedialną prezentującą zdjęcia z wydarzeń, które miały miejsce 13 grudnia 1981 roku, w dniu wprowadzenia stanu wojennego, w Łodzi oraz zdjęcia akt i uczestników spraw sądowych z Tomaszowa Mazowieckiego.
Wykład poświęcony rocznicy wprowadzenia stanu wojennego był kolejnym przedsięwzięciem, które organizowaliśmy w Tomaszowie. Niedawno mówiliśmy na temat obozu dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, założonego przez Niemców, funkcjonującego w okresie okupacji niemieckiej i miejmy nadzieję, że nasze dzisiejsze spotkanie nie jest ostatnim, ponieważ dotarcie do młodego pokolenia z przekazem historycznym jest jednym z podstawowych zadań realizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej – dr Sebastian Pilarski – naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi.