Powrót do listyWystawa o mjr Henryku Dobrzańskim „Hubalu”

W miesiącu lipcu w tomaszowskim muzeum dla zwiedzających dostępna jest wystawa planszowa poświęcona mjr Henrykowi Dobrzańskiemu –„Hubalowi”. Ekspozycję udostępniło Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wystawa prezentowana będzie do końca miesiąca.

Oprócz barwnych tablic muzeum eksponuje Krzyż Virtuti Militari majora „Hubala” wypożyczony dzięki uprzejmości 25 Batalionu Dowodzenia w Tomaszowie Mazowieckim.

Henryk Dobrzański, herbu Leliwa, ps. „Hubal” (1897–1940) – to jedna z najbardziej legendarnych postaci polskiej historii. Żołnierz II Brygady Legionów w czasie I wojny światowej, oficer Wojska Polskiego po 1918 roku, czynny w sporcie jeździeckim, uczestnik licznych zawodów hippicznych, reprezentant Polski na Olimpiadzie w Amsterdamie (1928 r.).

W roku 1939, po kapitulacji armii polskiej, nie złożył broni i kontynuował walkę, tworząc Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. Jego jednostka odniosła znaczące sukcesy w starciach z Niemcami, m.in. pod Wolą Chodkowską, Huciskiem i Szałasem. Major Henryk Dobrzański „Hubal” zginął w potyczce z Niemcami 30 kwietnia 1940 roku. Jego grobu nie odnaleziono po dziś dzień. Tak narodziła się legenda mjr. „Hubala”, żołnierza polskiego walczącego do końca i ginącego na polu walki. Major Dobrzański był ostatnim żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej, który w mundurze chciał przetrwać do czasu przyjścia odsieczy z zachodu.

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook