Powrót do listyZaproszenie na wystawę „Tomaszów Mazowiecki w obliczu okupacji”

Dziś 1 września, 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej prezentujemy wystawę, która przedstawia działania wojenne na terenie Polski, ale także lokalne, w Tomaszowie. Ilustruje ona również wkroczenie wojsk sowieckich na teren naszego kraju, 17 września.

W nocy z 5 na 6 września 1939 rozegrała się bitwa pod Tomaszowem Mazowieckim. Po przełamaniu przez niemiecki XVI Korpus Pancerny ze składu 10 Armii kolejnych polskich linii obronnych w rejonie Mokrej, wzgórz Borowa Góra oraz Piotrkowa Trybunalskiego marsz jednostek nieprzyjaciela w kierunku Warszawy usiłowała powstrzymać na przedpolach Tomaszowa Mazowieckiego 13 Dywizja Piechoty (dowódca – pułkownik Władysław Kaliński), wchodzącą w skład zgrupowania południowego (Grupy Operacyjnej „Południowej”) odwodowej Armii „Prusy”. Po całodziennych zaciętych walkach 6 września wieczorem jednostki 1 i 4 Dywizji Pancernej przedostały się na tyły wojsk polskich i zajęły Tomaszów Mazowiecki. Zagrożona okrążeniem 13 Dywizja Piechoty wycofała się na północny wschód, w kierunku stolicy.

Walki żołnierza polskiego pod Tomaszowem Mazowieckim zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic po 1990 roku „PIOTRKÓW – TOMASZÓW MAZOWIECKI 5 – 7 IX – 1939”.

– II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata, który pochłonął wiele ofiar. We wrześniu wspomnimy tamten czas, ale też wydarzenia, które miały miejsce tuż przed nim. Bardzo serdecznie zapraszam Państwa do odwiedzenia Powiatowego Centrum Animacji Społecznej i obejrzenia wystawy. Materiały zgromadzone na jej potrzeby pochodzą z IPN-u oraz prywatnych zbiorów, dr. Marka Stefańskiego. Zapraszam do oglądania – mówiła dyrektor Powiatowego Centrum Animacji Społecznej, Dorota Ignasiak.

Wystawa będzie dostępna do 15 września.

 

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook