Rajd rozpoczął się w Żelechlinku. Zgodnie z ustalonym porządkiem, w niedzielę 9 lipca 2017 r. o godz. 10:30 wszyscy zgłoszeni uczestnicy stawili się przez Urzędem Gminy w Żelechlinku, gdzie czekali organizatorzy, aby dokonać tzw. odprawy. Zainteresowanie rajdem przerosło oczekiwania „Aktywnych…”. Grupa liczyła 63 osoby w różnym wieku. Najmłodszy uczestnik miał niespełna 2 latka, więc podróżował w foteliku. Wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe, aby byli widoczni na drodze. Kolumnę prowadził patrol policyjny z Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej. Na końcu grupy jechał oznakowany pojazd Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechlinku. Takie zabezpieczenie gwarantowało dobrą organizację ruchu i sprawne przemieszczanie.
W dość szybkim tempie grupa dotarła do Boguszyc, by zgodnie z założeniami wziąć udział w mszy św. w kościele parafialnym św. Stanisława Biskupa i Męczennika, a następnie wysłuchać informacji o zabytkowym obiekcie. Ówczesny ks. proboszcz Zbigniew Kaliński szczegółowo przedstawił historię XVI – wiecznego kościoła i wskazał na unikatowe oryginalne renesansowe polichromie.
Jeden z najcenniejszych zabytków Ziemi Łódzkiej i Mazowieckiej okazał się bardzo ciekawym obiektem. W dalszej części wyprawy rowerzyści udali się poprzez ścieżkę na zalewie Tatar do Zamku Książąt w Rawie Mazowieckiej. Tam czekał już przewodnik, który oprowadził uczestników po komnatach znajdujących się w baszcie zamkowej opowiadając o losach budowli. Niestety niewiele pozostało z pierwotnej siedziby książąt, brak też szczegółowej dokumentacji pozwalającej na pełne odzwierciedlenie obiektu.
Po godzinnym odpoczynku na dziedzińcu zamkowym grupa udała się do ostatniego miejsca na mapie rajdu tj. Starej Rossochy, przecinając po drodze tory kolei wąskotorowej Rogów – Biała Rawska.
Na miejscu, dla zmęczonych podróżą przygotowano poczęstunek. Gorące potrawy i ciepłe napoje w zacisznym miejscu i miłej atmosferze przy ognisku przywróciły siły. W tym miejscu należy podkreślić, że poczęstunek dla uczestników został przygotowany w ramach warsztatów kulinarnych, które odbyły się w Lesisku w dniach 23 i 24 czerwca 2017 r. Pokrzepieni uczestnicy wzięli udział w loterii fantowej, w której można było wygrać upominki związane z promocją kolarstwa: kaski, ochraniacze na łokcie i kolana, opaski odblaskowe. Nikt nie został pominięty, chociaż komplet upominków otrzymała tylko jedna osoba. Po dobrej i bezpiecznej zabawie pozostało tylko jedno: powrót, tym razem nie rowerem, ale mechanicznym środkiem transportu. Około godziny 19-ej wszyscy dotarli do Żelechlinka.
Z tego miejsca Zarząd Stowarzyszenia pragnie gorąco podziękować wszystkim osobom, które aktywnie włączyły się w realizację przedsięwzięcia. Dziękujemy za bezpieczne pilotowanie rajdu funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej na czele z mł. asp. Marcinem Szpakowskim oraz członkowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechlinku Panu Janowi Sowikowi. Dziękujemy Wójtowi Gminy Rawa Mazowiecka Panu Krzysztofowi Starczewskiemu za nieodpłatne udostępnienie obiektu w Starej Rossosze oraz pracownikom biura Lokalnej Grupie Działania „Kraina Rawki” za pomoc okazaną przy organizacji zakończenia rajdu.
Szczególne podziękowania kierujemy do Wójta Gminy Żelechlinek Pana Bogdana Kaczmarka za wsparcie inicjatywy i osobisty udział w rajdzie. Trudno uwierzyć, ale Pan Wójt jechał rowerem niezłomnie od miejsca startu do zakończenia rajdu.
Realizacja zadania nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego otrzymanego z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Projekt „Rowerem przez szlak Grunwaldzki”, którego całkowity koszt stanowi 7.600 zł , dotowany jest z budżetu województwa w kwocie 5.600 zł. Dziękujemy za wsparcie.
Źródło: http://zelechlinek.pl