Powrót do listyŻelechlinek. Tajniki powstawania papieru odkryte

11 maja 2017 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Żelechlinku gościła po raz kolejny firmę „KALANDER” – Czerpalnię Papieru z Gliwic.
„Warsztaty ręcznego czerpania papieru” zostały zorganizowane w związku z przypadającym w dniach 8-15 maja Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek, którego tegoroczne hasło brzmiało: „Biblioteka. Oczywiście!”.
W warsztatach wzięło udział ok. 190 osób, byli to uczniowie klas I-V.

Zajęcia składały się z dwóch części: teoretycznej, mającej na celu zapoznanie uczniów z historią papieru, od momentu jego powstania w 105 roku w Chinach, aż po czasy obecne oraz praktycznej, która obfitowała w rozmaite atrakcje. Jedną z nich była możliwość własnoręcznego wykonania arkusza papieru. Zadanie uczniów polegało na zanurzeniu prostokątnego sita w drewnianym wiadrze z wodą i wyłowienie pływających w nim pojedynczych włókien celulozowych, połączonych z płatkami chabrów, co po odsączeniu wody, w czym pomagało specjalne urządzenie i dokładnym osuszeniu dawało papier.
W ramach warsztatów uczniowie mieli możliwość wykonania pieczęci lakowej z inicjałem własnego imienia, a także barwienia papieru za pomocą tak zwanej techniki japońskiej, która gwarantowała niepowtarzalność każdej z prac.
Dodatkową atrakcję dla uczniów stanowiła możliwość stworzenia dowolnego tekstu na wizytówce z odbitą pieczęcią lakową za pomocą gęsiego pióra maczanego w atramencie.
Prace wykonane w ramach zajęć uczniowie zabrali ze sobą. Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci świadczyły o tym, że warsztaty bardzo się podobały. Stanowiły przyjemną, niestandardową formę spędzenia czasu, połączoną z możliwością nabycia nowych umiejętności.
Potwierdzeniem powyższego jest Dyplom uczestnictwa w warsztatach wystawiony przez firmę „KALANDER” dla GBP w Żelechlinku.

Źródło: www.zelechlinek.pl

 

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook