Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«kwiecień 2023 »
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Sonda

Czy strajki w Tomaszowie Maz. powinny nadal się odbywać?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Pojechał bronić tytułu wicemistrza- wrócił ze złotym medalem

Tomaszowianin Wojciech Panas, po raz kolejny stanął na podium Motoparalotniowych Mistrzostw Polski. W ubiegłym roku wywalczył srebro, natomiast w sierpniu br. stanął na najwyżym stopniu podium z tytułem Mistrza Polski. Zawody odbywały się na lotnisku Przylep, Aeroklubu Ziemi Lubuskiej koło Zielonej Góry. Najlepsi zawodnicy z całej Polski polecieli 11 konkurencji, w tym konkurencje sprawnościowe – jak np. celność lądowania, konkurencje ekonomiczne – różnego rodzaju loty z ograniczoną ilością paliwa oraz konkurencje nawigacyjne – czyli loty z mapą.

Po 5 dniach rywalizacji udało mi się utrzymać prowadzenie. Jednak koledzy „deptali po piętach” do samego końca – mówi Wojciech Panas. – Zawody tego typu- klasyczne, są esencją latania sportowego. Trzeba się wykazać nie tylko umiejętnością wystartowania i polecenia z punktu A do punktu B. Musimy bardzo dobrze znać swój sprzęt, ile spala, z jakimi prędkościami lata w różnych konfiguracjach, musimy znać się na meteorologii, umieć przewidzieć zmieniające się warunki, kierunek wiatru, siłę itd. I w końcu musimy to wszystko połączyć i jak najdokładniej obliczyć, a następnie polecieć zadaną trasę. Bywa różnie, łącznie z lądowaniami „w polu” czyli w terenie przygodnym na trasie. Dlatego właśnie te zawody są tak ciekawe i fascynujące – dodaje mistrz Polski.

Wojciech Panas brał również udział Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostwach Polski, które odbywały się w lipcu na zbiorniku wodnym w Jutrosinie. Po 22 konkurencjach kwalifikacyjnych uplasował się na 4 pozycji. W przelotach finałowych walczył o 3 miejsce z aktualnym Wicemistrzem Świata (kolegą z kadry),  który niestety nie pozwolił mu wejść na podium.

Czwarte miejsce na Mistrzostwach slalomowych jest dla mnie ogromnym sukcesem. Tym bardziej, że na nasze krajowe zawody mogli przyjechać zawodnicy zagraniczni, bo Mistrzostwa rozgrywane były w klasie Open (otwarte). Mimo pandemii przyjechała do nas czołówka pilotów z całej Europy, razem z nami udział w rywalizacji wzięło przeszło 40 najlepszych zawodników – mówi pan Wojciech. – Ta frekwencja to oznaka „głodu latania” i rywalizacji pilotów – zawodników na całym świecie. Niestety przez wirus w tym roku zostały odwołane Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata w Brazylii, na które już byliśmy gotowi, oraz Slalomowe Mistrzostwa Świata w Czechach w których również z pewnością wzięlibyśmy udział. Pozostaje poczekać na to co przyniesie przyszły rok… – kończy Wojciech Panas.

Na co dzień mistrz Polski służy w 7. dywizjonie 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w stopniu kapitana jako Szef Techniki Lotniczej Eskadry Śmigłowców Rozpoznania. Wykonuje również loty na śmigłowcach W-3 sokół w składzie załogi jako inżynier pokładowy.
 
 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook